Rozhovor se Zdeňkem a Ondrou K.

quentine.blog.cz
Na listopadový rozhovor s blogery jsem právem pyšný, protože se mi podařilo vyzpovídat dva zástupce mimořádně zajímavých fotoblogů. Takže enjoy, a nezapomeňte oba blogy navštívit. 😉

Zdeněk, autor blogu zdeneksoucek.blog.cz
Zdeněk
Ondra K., autor blogu ondraka.blog.cz
Ondra K.
 • Jaké je tvé jméno nebo přezdívka?
Z.: Zdeněk. Jinak mi ani nikdo neříká a už mi to asi zůstane.
O.: Ondra K.
 • O čem je tvůj blog?
Z.: Chci zde prezentovat svoje fotografie přírody, převážně ptáků nebo hmyzu, protože mě to baví a věnuji tomu dost času. A protože se v této činnosti neustále zdokonaluji, potřebuji zpětnou vazbu, například v odezvě návštěvníků mého blogu. Bohužel hodnotících odpovědí nebo reakcí na mé fotky moc nedostávám. Snažím se k fotkám napsat i text, ze kterého se čtenář poučí.
O.: O fotkách. Publikuju tam většinu toho publikovatelnýho, co vyfotím. Zaznamenává průběh mýho největšího zájmu 😛
 • Kolik máš roků?
Z.: 56.
O.: Docela čerstvě 16.
 • Odkud jsi?
Z.: Z Poděbrad.
O.: Su z Morave, z Hane.
 • Jak dlouho už bloguješ?
Z.: Od července tohoto roku.
O.: Něco málo přes rok. Ale stejně, koho by to zajímalo, podívá se mi do archivu. Třeba mě to nezajímá – jak dlouho bloguju – a tím pádem sem byl momentálně nucenej se tam podívat 😀
 • Kolik hodin týdně v průměru strávíš psaním blogu?
Z.: Moc ne, doplňuji stránky s novými fotkami tak jednou za 14 dnů.
O.: Nebude to ani hodina celá. Já ho totiž až natolik nepíšu, jako spíš fotím. V mým případě mi zabere víc času spíš samotný focení a úprava fotek, než jejich publikace na blog.
 • Neuvažoval jsi, že by ses na psaní blogu někdy vykašlal?
Z.: Zatím ne, protože zatím jsem v blogování začátečník a baví mne, když zjišťuji, že to lidi navštěvují a čtou.
O.: Ne, protože jak jsem zmínil výš – nepíšu, spíš jej fotím. A když se vyskytne období, kdy se mi psát nechce, publikuju fotky s okecem pouze minimálním. Pokud si fotky nějaký okecání zkrátka zasloužej, nebo by byla škoda k nim nic nenapsat, případně to přímo vyžadujou, prostě počkám, až se mi bude psát bude chtít, nebo až na to budu mít čas 🙂
 • Je pro tebe návštěvnost důležitá?
Z.: Ze začátku jsem si myslel, že mi to bude jedno, ale teď mě to chytlo a přemýšlím, jak bych zvýšil návštěvnost.
O.: Sám pro sebe bych to nepsal, ale zároveň mi přijde uspokojivá návštěvnost deseti lidí denně, kteří občas podobou komentu zanechaj něco kloudnýho, kdyžtak se dokážou k fotce vyjádřit přínosnějším způsobem než typu „bestovní foteškýý!“ a s kterejma mám možnost svůj zájem sdílet, než kdyby mi tam spolu se stovkou lidí denně chodil i spam na „nejnovější bleskovku, hlas v nejnovější sonb“ a podobné zhovadilosti specifikující převážnou stejnorodou část komunity blogu.cz
 • Co si myslíš o kopírování na blozích?
Z.: Moc nechápu, co z toho někdo má. Je to ale každého věc, co si tam vystaví.
O.: Svině. Nezajímejte se o můj názor v tomhle směru, byl by obsáhlejší 😀 Pokud nechcete, aby vám někdo něco ukrad, nedávejte to vůbec na internet a na blog.cz už vůbec 😛 Osobně mám štěstí – kdo by kradl mý kecy? …a fotkám ona zlodějská část nerozumí 😀
 • Kdo o tvém blogu všechno ví (kamarádi, známí, přátelé, rodiče…. )?
Z.: Rodina, kamarádi, fotografové, biologové a všichni, kterým jsem poslal avízo při jeho založení. Z výpisů na Top listu nyní zjišťují, že o mém blogu už ví spousta lidí v různých částech republiky, dokonce i v jiných státech Evropy. To právě na tom obdivuji, jak se ty informace šíří a vy to nemůžete nijak nasměrovat – co lidí z různých míst se o tom dozví a vy nevíte ani odkud.
O.: Kamarádi, známí a přátelé je jedna a tatáž pakáž, kterou můj blog nejspíš nijak nezajímá, už proto, že o něm neví 🙂 – nikdo z mejch známejch není fotograf. A nevadí mi to. Většina známejch o mé obrázkové úchylce stejně ani netuší :))) Blog je místo, kde čekám spíš vyjádření se od lidí, s kterejma se znám jen přes net a kteří se focením zabejvaj.
 • Kterých je tvých pět oblíbených blogů?
Z.: Pět jich nevyjmenuji, protože je zase tak moc nenavštěvuji. Ale rozhodně mě zaujal vins.blog.cz.

O.: Moc oblíbenců na blogu.cz nemám. Jsou jinde. Jednu oblíbenkyni tu ale mám už docela dlouho a doposud mě neomrzelo prohlížet si její fotografickou tvorbu a číst kecání okolo 🙂 – janycta.blog.cz
 • Co se ti líbí nebo nelíbí na blozích ostatních?
Z.: Někdy bych řekl, že to mají barevně i jinak moc přeplácané, někdy se mi nepodaří hned pochopit, proč ten blog píší, ale u některých na první pohled nepochopitelných blogů se po delším čtení z autora vyklube chytrý a nápaditý jedinec, který se schválně schovává za něco výjimečného. Hlavně že na to lidi reagují.
O.: Nechtějte po mě vyjádření k tomuto, bylo by na dlouho 🙂 Proč tohle vlastně se mnou řešit?… Když se mi blog nelíbí, nelezu na něj, ne?
 • Propaguješ nějakým způsobem svůj blog? Prozradíš jak?
Z.: Například teď tady. Nebo jsem do některých reakcí na cizích stránkách přidal adresu svého blogu. Poradí mi někdo, jak to dělat ještě lépe?
O.: Nijak extrémě rozhodně ne. Ke své přezdívce uvídím link na svůj blog jen tam, kde si myslím, že je to účelný 😛
 • Co myslíš, že by mohl zlepšit tvůj kolega z rozhovoru na svém blogu?
Z.: Jeho blog mne opravdu zaujal. Nevím, jak moc si svoje fotky připravuje, ale určitě má dobré nápady v momentě, kdy je fotí. Má smysl pro detail a tento detail dokáže vtipně propojit s celkem a kompozičně ustát. Líbí se mi to. V rámci určité modernizace celého blogu bych doporučil zamyslet se nad jinou barvou, než černou.
O.: Netuším, proč bych měl do tohodle kecat? Ať zlepší, co uzná za vhodný 🙂
 • Sedíš víc za počítačem nebo před televizí?
Z.: V poslední době víc za počítačem. Ale pokud je to úprava fotek nebo práce s internetem, tak mi to nevadí. Horší jsou odpovědi na spoustu pracovních mailů nebo vyplňování různých tabulek, aby si úředníci pak měli co založit do svých desek.
O.: Popravdě řečeno, sedím víc před televizí, než za počítačem. Za počítačem je tma, prach a drobky z rohlíků v pavoučích síťích totiž. Ale zároveň víc sedím před počítačem, než před televizí 😀 😀 😀 Nejsou to ale nijak závratně vysoký časový údaje 😛
 • Co posloucháš za hudbu?
Z.: Veškerý rock. V autě si rád poslechnu i lidovou muziku z Afriky nebo Řecka.
O.: Metal, rock, ale třeba popem taky nepovrhnu. Skupin hodně, myslím netřeba vypisovat vám. Ale tak ku ukázce; když sem todle psal, hráli mi Childreni 😛
 • Jaký film se ti naposled líbil?
Z.: Už dlouho jsem nebyl v kině, protože pro spoustu jiné práce na to nemám čas.
O.: To si ani nepamatuju, na filmy koukám hodně vyjímečně. Pravidelně sleduju jen House – společně s Futuramou je to nejlepší seriál, co sem kdy viděl. Máte štěstí, že sem si zrovna vzpomněl na poslední film, co sem viděl – Bender’s Game …a líbil, páč pobavil 🙂
 • Jaké je tvá oblíbená knížka?
Z.: Tři mušketýři, atlas ptáků od Larse Svensona z nakladatelství Harper Collins Publishers a celá řada cestopisných knih staršího i nejnovějšího vydání, které popisují objevování nových světů a rozšiřování lidských obzorů. Na základě inspirace z těchto knih už jsem také sám spoustu zajímavých míst navštívil.
O.: Pomalu čtu **“Mistrovství práce s DSLR“. Jinak, přiznám se, moc knížky nečtu. Nebaví mě to…
 • Co nejčastěji děláš, když zrovna nebloguješ?
Z.: Cestuji, fotím, pozoruji ptáky, zajímám se o víno a piju ho, vařím speciality, zpracovávám zážitky a materiály z cest, hraju fotbal nebo se něj dívám, diskutuji s přáteli, řídím školu. Mám stále více zájmů a méně času.
O.: Já nebloguju skoro vůbec, to je dosti nepatrná činnost mýho života. Takže pokud nebloguju, dělám něco z těch všech ostatních věcí 😛 Hlavním koníčkem je fotografie, samozřejmě. Dál (hlavně v létě teda) jezdim s klukama na freestyle bajku někde po lese. I u toho ale fotívám 🙂 Baví mě dělat srandu kdy to jde, nejlíp při všem – je to úžasnej zpříjemňovač (místama mnohdy trpkýho) života. Ze všeho úplně nejradši jsem s mou kočkou, že čiči 😛
 • Speciální otázka pro Zdeňka: Pracuješ jako ředitel základní školy. Propaguješ nějak na vaší škole koníček, o kterém je tvůj blog?
Z.: Samozřejmě. Zjišťuji, že ačkoli se o dnešní mládeži obecně tvrdí, že se zajímá jen o blbosti, není to pravda. Mají rádi, když mohou sledovat někoho, jak vypráví o zajímavé činnosti a předvádí výsledky své práce a dokážou ocenit, když někdo něco umí a dokáže se s nimi o tom bavit.
 • Speciální otázka pro Ondru K.: Chtěl by ses jednou focení věnovat vážněji, nebo tě to táhne jinam, a fotografování je jen tvým koníčkem?
O.: Fotografie je pro mě moc dobrej a pohodovej koníček na to, abych se ním živil. Přivydělávat – klidně. Vydělávat nejspíš něčím jiným. Studuju elektrikařinu. Nevím, zda se tím budu živit nastálo, nevím jestli je to moje poslední škola.

Děkujeme za rozhovor.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: