Co je phishing aneb Pozor na svá hesla!

Hlídáte si dobře své heslo na blog? Neposílejte své přístupové údaje nazdařbůh sítí – v tomto článku se dozvíte proč.

Anglické slovo phishing (celkem hloupá slovní hříčka, občas lze narazit na české slovo rhybaření) označuje „lovení“ údajů o uživatelích nějaké služby. Takto „ulovené“ údaje se pak dají použít všelijak, od zasílání spamu na uživatelovu e-mailovou adresu až po nalogování se jeho jménem a vystupování pod jeho identitou.
Phishingu se neubránil ani systém Blog.cz. Možná se už nějaký lovec zaměřil i na vás. Nenechte se ulovit! Dáme vám pár tipů, jak se vyhnout jeho síti:

1) Tým Blog.cz NIKDY nepotřebuje znát vaše heslo
Vaše hesla do blogu neznáme a znát nepotřebujeme. I v naší databázi jsou uložena v zašifrované podobě. Pokud vám někdo tvrdí, že např. musíte někam odeslat své heslo, abyste nepřišli o svůj blog, je to podvodník. Své heslo musíte zadat jenom při dvou příležitostech: při přihlášení do administrace blogu a při změně hesla, kdy musíte zadat heslo původní.

2) Podívali jste se, kdo vám píše?

Pokud vám někdo napíše mail z adresy typu administrator_blog.cz@seznam.cz, můžete si směle zaťukat na čelo. E-mailovou adresu na Seznamu, Google, Atlasu apod. si může založit kdokoli. Nenechte se nachytat.

Stejně tak nezaměňujte vzkazy autorovi blogu, které vám můžou prostřednictvím našeho systému posílat čtenáři, za zprávy od nás. Tým Blog.cz nijak neovlivňuje a neodpovídá za to, co vám návštěvníci vašeho blogu napíšou. Také na to v úvodu každého takového mailu upozorňujeme textem „Tento e-mail vám neposílá provozovatel služby Blog.cz, ale anonymní návštěvník vašeho blogu…“

3) Nevěřte drbům

Slyšeli jste od jiných blogerů, že tito slyšeli zase od jiných blogerů, že když se do blogu přihlásíte přes nějakou speciální stránku, tak vám celý systém poběží rychleji? Čirá hloupost. Nemáme žádné tajné, „lepší“ přihlašovací stránky. Když se přes nějakou takovouto schránku přihlásíte, budete přesměrováni do normální administrace blogu… a autor té stránky bude mít vaše heslo v kapse. Pozor na to. A pozor i na další „zaručené zprávy“, které se objeví zdánlivě odnikud.

Seznam triků, které používají „lovci“, je zřejmě nevyčerpatelný. Většině z nich se ovšem dá čelit zdravým rozumem. Příjde-li vám podezřelý mail, vyzývající vás k zaslání vašeho hesla, protože se pokazila databáze a heslo je nutně třeba k udržení vašeho blogu v chodu, nereagujte na něj a informujte nás.

Pavel Hák, systémový administrátor
paulmanuv.blog.cz

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: