Blog.cz versus Blogger.com

Jedním ze zajímavých témat, o kterém se na tomto blogu nikdy nepsalo, je srovnání dvou služeb, které mají k sobě velmi blízko: Blog.cz a Blogger.com. K vyhýbání se tomuto tématu přitom vlastně nikdy nebyl důvod, protože naši uživatelé jsou schopni se otevřeně vyjadřovat k čemukoli. V tomto případě by se navíc mohly ukázat zajímavé věci, které nám dosud unikaly.
Jak se vy sami díváte na srovnání dvou nejznámějších služeb, které nabízejí bezplatné založení a provozování blogu?

Pozor, cílem tohoto článku samozřejmě nebude žádné laciné vynášení Blog.cz do nebes. Při objektivním srovnání obou služeb se dají zcela racionálně zhodnotit výhody i nevýhody obou služeb. Každý uživatel si tak sám může udělat představu, která služba jeho potřebám vyhovuje více – což mimochodem neříká nic o tom, že by byla jedna lepší než druhá. Prostě jsou obě jiné a každá nabízí něco jiného.
Nejprve k tomu, co asi většina z vás zná lépe: Blog.cz. Jaké jsou hlavní charakteristiky této služby?
Jedná se o ryze český projekt spuštěný se skromnými ambicemi v srpnu 2005 malou IT firmou Jyxo. Služba byla od začátku cílena na běžné uživatele upřednostňující jednoduché ovládání, kteří touží po vlastní webové stránce zdarma. Popularita webových deníčků brzy raketově roste, přibývají nové funkce, a v květnu 2008 Jyxo kupuje skupina Nova, která Blog.cz začleňuje do svého internetového portfolia. Blog.cz se svou měsíční návštěvností (více než 2 miliony reálných návštěvníků) stabilně patří mezi nejnavštěvovanější servery českého internetu, a třikrát po sobě se dostal do finále známé ankety Křišťálová lupa (v letech 2008, 2009 a 2010).
Blog.cz má dva hlavní rysy: jednoduché ovládání a komunitní přesah. Zřejmě nejpopulárnější funkcí vůbec je snadná možnost naklikat si vlastní design, bez jakékoli znalosti HTML nebo CSS. Velmi jednoduché je i publikování článků a práce s obrázky (každý blog má kapacitu 5 GB na obrázky), anketami, videy a desítkami dalších pokročilých funkcí, které Blog.cz uživatelům nabízí. Samotní uživatelé měli v minulosti opakovaně možnost bezprostředně ovlivnit vývoj služby, kdy si v různých anketách a dotaznících řekli, o jaké funkce mají zájem. Celkový počet blogů na Blog.cz se blíží k jednomu milionu. Nákladný provoz služby je hrazen z diplay reklamy, která je zobrazována na uživatelských blozích ve formátu Rectangle 300 x 250.
Blog.cz umožňuje bezplatné založení a provozování blogu na doméně třetího řádu. Není možné změnit adresu blogu ani favicon, exportovat obsah blogu, zasahovat do kódu blogu nebo importovat vlastní designovou šablonu. Všechny blogy jsou veřejné a není možné jejich obsah nějak zaheslovat. Rovněž není podporované psaní blogu ve více lidech, provozování blogu na vlastní doméně, ani mobilní verze blogu.
Uživatelská komunita je velmi aktivní. Na úvodní stránce Blog.cz lze najít mj. výstupy z různých žebříčků, kterými se propagují zajímavé blogy. Uživatelské blogy lze na úvodní stránce i prohledávat. Zajímavé blogery sdružuje Autorský klub Blog.cz; kromě něj existuje celá řada dalších neoficiálních redakčních blogů a blogových klubů, které si zakládají samotní uživatelé. Ti velmi aktivně sledují ostatní blogy, navazují mezi sebou kontakty, komentují svoje články, a dokonce se scházejí naživo na různých srazech.
Blogeři mají k dispozici uživatelskou podporu na e-mailové adrese blog@blog.cz a oficiální blog o všem, co se týká Blog.cz, tzv. Srdce Blogu na adrese blog.blog.cz. Na Srdci Blogu si mohou čtenáři mj. přečíst články o nových funkcích, chystaných změnách, rozhovory se zajímavými blogery, tipy jak si zvýšit návštěvnost, apod. Velmi oblíbené jsou soutěže o atraktivní ceny – v té poslední, Blog roku 2012, jsme mezi blogery rozdali celkem 45 výher, a autorka vítězného blogu roku dostala svou výhru z rukou ředitele sekce internetu TV Nova v televizním pořadu Snídaně s Novou.
Vybrané blogerky píší svoje články pro magazín pro holky Krasna.cz a dostávají za to různé dárky nebo nabídky zúčastnit se různých zajímavých eventů (filmové premiéry, stylingové proměny, módní přehlídky, apod.). Zapomenut nelze ani na unikátní knížku „Pohádky pro kulíšky“, která vznikla jako sborník příspěvků blogerů z Blog.cz a jejíž vydání financovala TV Nova. Na Blog.cz najdeme desítky osobností, které už vydali nejméně jednu vlastní knížku, nebo na ní pracují. Jsou mezi nimi i zavedené a úspěšné osobnosti české literatury, jejichž knížky můžete běžně objevit v knihkupectvích. Na Blog.cz měla svůj deníček i Dominika Myslivcová, známá česká modelka a internetová celebrita.
Tolik k Blog.cz. Jaké jsou hlavní charakteristiky Blogger.com?
Jedná se o globální službu internetové společnosti Google, která tuto blogovací platformu v Česku provozuje na doméně Blogspot.cz, kvůli níž se mezi našimi uživateli stalo zvykem upřednostňovat pro tuto službu výraz „Blogspot“ (případně i „Blogpost“). Dodávání blogů z lokálních domén, k němuž Google přistoupil v lednu letošního roku, mj. Googlu umožňuje provádět lokální cenzuru obsahu – pokud si budete chtít otevřít nějaký blog v zemi, která si u Googlu vydupe jeho zákaz, k blogu se nedostanete.
(Poznámka: pozor, Blogger.com nemá nic společného s doménou Blogger.cz, kterou vlastníme my 🙂 K založení blogu je nutné mít Google účet, tzn. chcete-li pouze provozovat blog a nic jiného ze služeb Googlu vás nezajímá, máte smůlu a bez Google účtu si blog nezaložíte.
Blogger.com na rozdíl od Blog.cz nemá žádnou úvodní stránku a jediný způsob, jak najít nějaké blogy na této službě, který se mi podařilo zjistit, poskytuje stránka blogsofnote.blogspot.cz. Vzhledem k celosvětové působnosti této služby jsou zde ale v podstatě výhradně zahraniční blogy, tzn. není možné tímto způsobem narazit na české blogy. A je otázka, jak najít na Blogger.com blog, který by vás mohl zajímat.
Blogger.com je určen spíše pokročilejším uživatelům, kteří mají dobré technické znalosti. Po funkční stránce nabízí celou řadu možností, které Blog.cz neumí: adresu blogu je možné změnit, obsah blogu je možné zpřístupnit jen vybraným čtenářům pod heslem, podporováno je psaní blogu ve více lidech, uživatel může libovolně upravovat vzhled blogu přepisováním kódu šablony, na blog je možné vložit reklamu AdSense, upravovat lze favicon i layout blogu, blog lze skrýt pro vyhledávače a na internetu lze najít tisíce designových šablon, které lze do blogu snadno importovat. Samozřejmostí je i podpora mobilní verze a dalších způsobů publikování článků (e-mailem, SMS/MMS).
Celkově tato služba nabízí svým uživatelům možnost blog si opravdu maximálně přizpůsobit, plně to ale využijí pouze pokročilí uživatelé, kteří si rozumějí s CSS a HTML. Běžní uživatelé, kterým stačí na internet vystavit svoje fotky a články, většinu pokročilých funkcí stejně nevyužijí, a při prvním seznámení s backendem Blogger.com budou pravděpodobně zmateně hledat, kde se dá naklikat vlastní vzhled a kam se dá vložit ID počítadla TOPlistu – odpověď je jednoduchá, nikde. Pokud chcete změnit vzhled svého blogu na Blogger.com, jsou v podstatě jen dvě možnosti: buď se spokojit s jednou z výchozích šablon (nebo si nějakou šablonu vygooglit) nebo ručně sáhnout do kódu blogu. Nutnost ručně sahat do kódu blogu obnáší i přidání počítadla TOPlistu, pokud jste na něj zvyklí.
Vzhledem ke zmíněnému zapojení Blogger.com pod křídla Googlu je tato blogová služba integrovaná s jejich sociální sítí Google+ a do budoucna lze v tomto ohledu čekat skoro jistě ještě větší integraci. To lze opět vnímat jako omezení pro ty, kteří prostě chtějí mít svůj blog, a o nějakou službu Google+ se vůbec nezajímají. Další integrace je se službou Picasa, která sdílí s Blogger.com stejnou kapacitu na obrázky (1 GB).
Služba je stejně jako Blog.cz zdarma, s tím, že na všech blozích je v horní části zobrazena sjednocující lišta o výšce 30 pixelů, která mj. umožňuje každý blog nahlásit. Do finále Křišťálové lupy se Blogger.com nikdy nedostal a celkově se dá říct, že mezi službami Googlu zůstává spíše ve stínu a Google čím dál víc promuje Google+.
Blogger.com překvapivě nemá žádnou úvodní stránku a nenajdeme zde ani žádnou obdobu Srdce Blogu, Autorského klubu, uživatelské podpory (uživatelé mají k dispozici pouze nápovědu, přičemž její část je v angličtině), nebo soutěží o ceny. Veškerý vývoj služby ovlivňuje Google a uživatelé nemají možnost ho jakkoli ovlivnit. Celkový počet blogů na Blogger.com není znám, a to ani těch českých. Otázkou rovněž je, kolik blogů na Blogger.com není ve skutečnosti tvořeno živými uživateli, ale roboty – podle tohoto článku je možné, že až každý pátý blog na této službě je ve skutečnost spam.
Jak se vy sami díváte na srovnání těchto dvou konkurenčních služeb? Jestliže čtete tento článek, pak máte i velmi pravděpodobně blog na Blog.cz. Jak jste s touto službou spokojeni a postrádáte zde případně něco, co nabízí Blogger.com? Máte případně vy sami nějaké zkušenosti s Blogger.com? Co se vám na této službě líbí a nelíbí? Pokud jste tam přemístili svůj blog, prozradíte, co vás k tomu vedlo?

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: