Blogerský slovník

Jedním z nedílných znaků každé internetové komunity je používání vlastních slov, která komunitu stmelují a kterým lidé mimo ni nerozumí.
Uživatelé Blog.cz si během 7 let existence tohoto portálu přisvojili takových slov desítky, možná stovky. Řada z nich je úsměvných a pochází od nejmladších uživatelů, další jsou poznamenané vlivem angličtiny.

Pokud mají všechna něco společného, pak je to skutečnost, že nikdy nelze dohledat, kdo je použil jako první. Vzhledem k tomu, že se tento blog snaží objevovat nová témata, která osloví co nejvíce blogerů z řad místní komunity, by nemuselo být vůbec od věci pokusit se zde dát dohromady takový malý blogerský slovník.
První výkop je na nás. Níže najdete abecedně řazený seznam slov, kterým na svět pomohli uživatelé Blog.cz. Nečiníme si v žádném případě nárok na úplnost či faktickou přesnost. Naopak, pojďme to uchopit jako kolektivní dílo, do kterého se může zapojit kdokoli z vás. Zjistíte-li, že zde nějaké slovo chybí, nebo je některé podle vás vysvětleno špatně, ozvěte se v komentářích.
Takový slovník blogerské „hantýrky“ může být v celé řadě situací užitečný. Ať už pro začínající uživatele, zájemce zvenčí, nebo prostě kohokoli, kdo se o místní komunitu zajímá a chce se s ní více seznámit a proniknout do ní.
V komentářích můžete rovněž o jednotlivých slovech diskutovat. Která z nich sami používáte? Která z nich naopak nemůžete ani vystát? Podělte se s ostatními o svůj názor – je-li něco, co je po léta tmelícím prvkem našich blogerů, bezpochyby je to právě specifický blogerský slovník.
Seznamte se jeho nejrozšířenějšími výrazy:
 • Admin (adminka, webmaster, webmiss, blogař, blogařka) – synonyma pro uživatele Blog.cz, který zde má svůj blog; více viz článek Jak se nazývá autor blogu?
 • Afík (affs, affiliates…) – z angl. affiliate, odkazově provázaná síť blogů, jejichž autoři po domluvě své blogy víceméně pravidelně recipročně navštěvují; viz hesla „Klikací ikonka“, „Obíhání“, „SB“, „Spřátelit“.
 • Bleskovka (bleskajda) – jedna z nejstarších forem uživatelských soutěží, které pořádají blogeři pro ostatní blogery; bleskovka je článek s několika krátkými otázkami, na něž musí čtenáři co nejrychleji odpovědět, autoři vítězných odpovědí dostanou diplomek (viz heslo „diplomek“); i my jsme si v minulosti tuto formu soutěže vyzkoušeli, viz Soutěž: Udělejte bleskovku o Blog.cz!
 • Blacklist – seznam blogerů, kteří se nějak „provinili“ – nejčastěji psali nevyžádané komentáře zvoucí na jejich blogy; cílem blacklistu je zostudit uživatele v rámci komunity a odstrašit případné budoucí „spammery“; efektivita blacklistů nebyla nikdy prokázána; více viz článek Blacklist – bouře ve sklenici vody.
 • Blogísek (blogík, bložínek) – jiné výrazy pro „blog“.
 • Blogobrita – zkratka pro výraz „blogová celebrita“ – široce známá osobnost na Blog.cz z řad uživatelů. Blogobrita je často „růžovka“ – viz heslo „růžovka“.
 • CČ – zkratka pro „celý článek„, nejčastěji používáno ve spojení „klik na CČ„, navigující návštěvníka blogu, aby klepnul myší na odkaz „Celý článek“, oddělující na úvodní stránce blogu perex od zbytku článku.
 • Design (desing, dess, lay, layout) – synonyma pro skin blogu, tj. volitelný grafický vzhled.
 • Diplom (diplomek) – virtuální cena pro výherce soutěže na blogu, nejčastěji je to obrázek nalezený na internetu a mírně upravený v nějakém grafickém editoru, vítěz soutěže si smí diplomek umístit na svůj blog.
 • Hlásnout – kliknutím myši přidat hlas v nějaké anketě; prosba „hlásni pro mě na stránce …“ je rozšířený internetový nešvar, vyskytující se napříč různými komunitními a diskusními stránkami, v nichž lze často narazit na uživatele hledající tímto způsobem hlasy pro svou podporu v nějaké internetové soutěži.
 • Klikací ikonka (klikačka) – obrázek reprezentující nějaký blog, který funguje jako odkaz; mezi blogery funguje čilá reciproční výměna ikonek; více viz hesla „afík“, „obíhání“, „SB“ a „spřátelit“; více viz článek Klikací ikonka – jak na to.
 • Koment (komentík) – jiný výraz pro komentář pod článkem na blogu.
 • Kopírák – uživatel Blog.cz, který z jiných blogů přebírá bez souhlasu jejich autorů různý obsah (články, obrázky) a zveřejňuje ho na svém blogu. Toto „kopírování“ je spolu s psaním „reklam“ považováno za nejhorší prohřešky proti nepsaným pravidlům komunity, viz heslo „reklama“.
 • Kusovka – nejčastěji článek s jedním atraktivním obrázkem, staženým z internetu; kusovka má dokonce heslo i na české Wikipedii; mimo komunitu Blog.cz slovo kusovka označuje jednu cigaretu, prodávanou „pod pultem“ v trafikách a večerkách.
 • Návštěvka – deminutivní tvar slova „návštěvnost“, nejčastěji používáno v obratu „zveřejnit návštěvku“ (=bloger si nechává posílat týdenní statistiky návštěvnosti od služby TOPlist.cz pro svůj blog a znění těchto e-mailů zveřejňuje každý týden v novém článku na svém blogu).
 • Obíhání – většinou pravidelné (někdy i vynucované) navštěvování blogů, které má uživatel na svém blogu vyplněny jako oblíbené stránky; viz hesla „afík“, „klikací ikonka“, „SB“ a „spřátelit“.
 • Pozastavení – různě dlouhé období, během něhož uživatel na svém blogu nezveřejňuje nové články; na pozastavení bloger většinou upozorní článkem, v němž oznámí svým „SB“, že odjíždí na dovolenou, apod.; viz heslo „přidávat“.
 • Přidávat – používáno ve významu „publikovat článek“ nebo obecně jakkoli aktualizovat blog; druhým významem je „autorizovat žádost o přátelství na Facebooku“; v obou významech se používá nejčastěji v negativním tvaru „nepřidávám„, který podle kontextu buď značí, že bloger aktuálně na blogu nic nepublikuje, nebo že na svém profilu na Facebooku odmítá žádosti o přátelství od uživatelů, které nezná.
 • Reklama – v primárním smyslu plošná (bannerová) reklama, kterou provozovatel Blog.cz umisťuje na uživatelské blogy, aby hradil náročný provoz služby; častěji je však termín „reklama“ používán v aktualizovaném významu „nevyžádaného komentáře“, zvoucího na nějaký blog; psát reklamy je mezi uživateli Blog.cz považováno za jeden z nejhorších prohřešků proti nepsaným pravidlům komunity.
 • Růžové blogy – blogy z tematické kategorie „Krása a móda„; jejich autorky se nazývají „růžovky“.
 • Řetězák – nejčastěji nějaký seznam otázek či úkolů, kterého se musí bloger držet a doplnit vlastním textem; řetězáky kolují z blogu na blog, které jsou tak jakoby neviditelně zřetězeny stejným poutem, odtud onen název.
 • SB (sbéčko, sbénko) – zkratka pro „spřátelený blog“, viz hesla „afík“, „klikací ikonka“, „obíhat“ a „spřátelit“.
 • SONB (SONR, SONG…) – zkratky pro uživatelské soutěže, existují desítky variant, „SON“ značí „soutěž o nej…“ – B: blog, R: ranč, G: grafiku, atd.; nejčastěji realizovány ve formě článku s anketou, v níž uživatelé volí jeden z blogů.
 • Spřátelit – termín odvozený od klasických komunitních sítí, kde si uživatelé přidávají jiné uživatele mezi své „přátele“. Na Blog.cz si jiného uživatele mezi své „přátele“ nijak přidat nelze, „spřátelení“ zde označuje vzájemnou výměnu odkazů, kdy si dva blogeři po domluvě přidají odkaz na blog toho druhého mezi své oblíbené stránky v menu. Buď si mohou jednoduše přidat do oblíbených stránek v menu nový odkaz, nebo použít tzv. klikací ikonku. Viz hesla „afík“, „klikací ikonka“, „obíhání“ a „SB“; více viz článek Vše o spřátelování.
 • Virtuální stáj – typ blogu, za kterým stojí dívka ve věku 10-14 let; blog se zaměřuje na koně a vše kolem nich; pro tyto blogy je typická velká nevraživost mezi autorkami konkurenčních virtuálních stájí a jejich časté konflikty, s nimiž se obracejí na uživatelskou podporu Blog.cz.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: