Editorka Krasna.cz: Čtou nás zvídavé dívky

Zajímá vás, jak funguje náš web pro holky Krásná.cz? Pro koho je určen, kolik lidí ho čte, a jak přesně vypadá spolupráce s blogerkami z Blog.cz?
Nejen na tyto otázky nám odpovídala Michaela Trochová, editorka Krasna.cz. Vítejte u rozhovoru o nejčtenějším webovém magazínu pro holky.

Míšo, na začátek bych měl jednu otázku přímo na tebe. Řada uživatelů vůbec netuší, co obnáší tvoje práce. Mohla bys čtenářům stručně představit svou pozici a říct, jak ses k ní dostala?
Stejně jako má každý časopis svého šéfredaktora, potřebuje i web někoho, kdo ho spravuje. Kdo vymýšlí a plánuje, kam se bude web ubírat, koriguje obsah, komunikuje jménem webu. To a mnoho dalšího mám na starost právě já. Mám už nějaké zkušenosti z dívčích časopisů, čtyři roky jsem pracovala například pro nejčtenější z nich, časopis Dívka. Jistě i tyto zkušenosti se mi hodily, když hledali člověka pro nově vznikající dívčí web.
Krasna.cz oslavila v lednu letošního roku první narozeniny a v souvislosti s tím jsme se pochlubili, že se stala nejčtenějším webovým magazínem pro holky. Máš představu, kolik podobných lifestylových webů na českém internetu existuje? V čem je Krasna.cz jiná než ostatní?
Ve srovnání s různými ženskými časopisy a webovými magazíny dívčí svět tolik vlastních médií nemá. Krasna.cz rozhodně ale není jediný web, existuje jich hned několik, jak na profesionální, tak na amatérštější úrovni. Některé se zaměřují vyloženě jen na kosmetiku a módu, jiné třeba více na vztahy. My se snažíme přinášet zajímavé příspěvky ve všech oblastech, od fyzické krásy, přes mezilidské vztahy, zdraví, celebrity či tajemno. Díky tomu, že se na obsahu podílejí samotné čtenářky, má šanci se na našem webu objevit i méně masové téma, které má ale mezi teenagery svou popularitu. Věnovali jsme se tak třeba žánru fanfiction, gay a lesbické tématice nebo anime a manga stylu.
Z 1. narozenin Krasna.cz – sázka Martina Haricha a Dominiky Myslivcové
Můžeš prozradit, jaká je měsíční návštěvnost Krasna.cz?
Průměrně máme 275 000 návštěvníků měsíčně. Těší nás jak pravidelně se vracející čtenáři a čtenářky, tak vcelku vysoké procento nově příchozích návštěvníků.
Jaké dívky tvoří cílovou skupinu Krasna.cz? A počtou si na Krasna.cz i kluci?
Primárně píšeme pro dívky 15+, víme ale, že nás čtou i mladší slečny. Podle mě to ale není ani tolik o věku, jako spíš o zkušenostech, zájmech, očekávání. Čtou nás dívky, které jsou zvídavé – zajímají se jak o módní trendy či kosmetické novinky, tak o rady v lásce a sexu. Ať už tím prakticky žijí, nebo jen sbírají teoretické znalosti. Tato témata jsou samozřejmě zajímavá i pro kluky. Tvoří nemalou část návštěvnosti, což je vidět jak v socio-demografických analýzách, tak i v komentářích pod články. Kluci k nám nechodí „na tajňačku“, aktivně projevují své názory a připomínky k probíraným tématům. Komentáře pod články miluji a myslím, že mnoho našich čtenářů také. Jsou jakousi nadstavbou článku, prostorem, kde se o tématu můžete dozvědět víc, poznat reálné zkušenosti ostatních, vyjádřit svůj názor, pohádat se. Ten zápal mě mnohdy až překvapí.
Výrazným tahákem Krasna.cz je zapojení blogerek z Blog.cz, které pro ni píší svoje články. Můžeš ve stručnosti vysvětlit, jak byly vybrány zapojené blogerky, kde berou náměty na svoje články a jakým způsobem je na Krasna.cz zveřejňují?
Když web Krasna.cz před rokem a půl vznikl, vybrala se skupina blogerek z Blog.cz, které byly aktivní a měly blog tematicky podobný tomu, co měla reprezentovat i Krasna.cz. Mnohé z těchto blogerek pro nás píší dodnes. Mezi tím ale přibyly i nové. Hlásit se nám mohou blogeři i blogerky i nadále (zde), tým se vyvíjí a neustále rozrůstá. Baví mě, jak s každou novou blogerkou či blogerem přichází nová témata, nové zájmy, nový pohled na svět. Proto je neovlivňujeme v tom, co a jak mají psát, témata jsou čistě na nich. V tomto jim stejně nejlepší zpětnou vazbu nabídnou čtenářky, které umí dát jasně najevo, co se jim líbí, a co ne.
Co se samotné spolupráce týče, články nevkládají přímo blogerky, ale redakce. Je potřeba provést korekturu, texty zeditovat, dát jim určitý ráz a strukturu. Od webu se samozřejmě očekává více, než „jen“ od blogu, čtenářky jsou háklivější na hrubky, nekvalitní fotky, odbyté články… Proto je nutná tato kontrola.
S blogerkami během jejich návštěvy v televizi Nova
Ukazujeme si s blogerkami, jak se editují jejich texty.
Vím o tom, že blogerky zapojené do psaní pro Krasna.cz od nás dostávají různé dárky a mohly se i podívat na nejrůznější akce a natáčení. Můžeš zmínit pár nejzajímavějších příkladů, čím jsme blogerky obdarovali, a kam všude se už mohly podívat?
Lákavá je pro ně samozřejmě už skutečnost, že si jejich článek denně přečte několik tisíc čtenářů. To ale není jediné, co svým psaním pro Krasna.cz získávají. Díky nám se mohou setkat se zajímavými osobnostmi a celebritami, například když chtějí vyrazit na koncert oblíbeného zpěváka, jsme schopni zajistit jim vstup zdarma a možnost udělat s ním rozhovor. Naše blogerky se dostaly například i na slavnostní předávání Českého slavíka, což je jedna z nejprestižnějších událostí u nás. Blogerky díky nám mohly otestovat i různé kosmetické produkty, mnohdy ještě dříve, než vůbec vstoupily na trh. Za články pak získávají různé dárečky, od kosmetiky a módy, přes knihy, elektroniku a vstupy zdarma, až po možnost zúčastnit se modelingového kurzu nebo projít proměnou pod rukama stylistky a vizážistky.
Blogerky Krasna.cz se dostaly i na prestižní předávání cen Český Slavík
V sekci „Blogy“ jsem napočítal celkem 30 tváří, z toho jsou dva kluci. Spousta z nich ale napsala poslední článek před dlouhou dobou. Dochází v týmu blogerek k nějaké obměně, kdy se vyškrtnou ty neaktivní a nahradí někým novým?
Tým obměňujeme, to je přirozený vývoj. Mění se jejich zájmy, ale i časové možnosti. Někoho přestane bavit blogování, někdo se musí věnovat víc studiu, někomu nedělá dobře kritika, která s nárůstem čtenářů logicky také narůstá. Máme blogerky, které jsou s námi od začátku, ale tým jsme již několikrát doplnili. Právě teď vybíráme nové blogerky, které již brzy poznají i naše čtenářky.
Zmínil jsem i zapojení dvou kluků. Vím, že jich bylo v minulosti víc a jejich články mi přišly čtenářkami relativně slušně hodnocené. Přesto ale všichni odpadli. Dalo by se tedy říct, že se spolupráce s chlapci neosvědčila a do budoucna se zaměříme výhradně na spolupráci s dívkami?
Z naší strany se rozhodně osvědčila, názory kluků jsou na dívčím webu samozřejmě velmi atraktivní. Momentálně pro nás kluci nepíší ani tak samostatné články, více se zaměřili na odpovídání v poradně (zde), která je velmi žádaná. Také pravidelně odpovídají v seriálu Klučičí zpověď, kde se ptáme na jejich názory na nás holky. Neznamená to, že bychom nechtěli kluky-blogery, kteří by psali články. Když se přihlásí a osvědčí, rádi je v našem týmu přivítáme.
Kromě jednotlivých blogerek je na Krasna.cz i rubrika „Ostatní blogeři“, do níž může přispět svým článkem kdokoli. Současně je stále na stránkách Krasna.cz zveřejněno, že se mohou přihlásit noví zájemci. Kolik blogerek nás za tu dobu přibližně už kontaktovalo a ozývají se stále další?
Spočítat je všechny snad ani nelze. Denně nám chodí desítky e-mailů od nových zájemců. Největší boom byl samozřejmě po spuštění této výzvy, to chodily denně stovky nabídek, ale zájem stále přetrvává. Za dobu existence Krasna.cz to mohou být určitě tisíce emailů. Pro nás je to samozřejmě způsob, jak najít nové blogerky, které zapojíme do týmu, pro autorky a autory je to zaprvé způsob, jak zviditelnit svůj blog, a také možnost, jak získat potřebnou zpětnou vazbu. V této sekci se objevují články různé úrovně a kvality. Píší nám i hodně mladé dívenky, které ještě nejsou dost vypsané. Jejich texty mohou být pro někoho příliš naivní a stylisticky prosté, ale my jim chceme dát šanci. Vydáme jejich článek a čtenářky samy jim poví, co si o tom myslí. Napsat pod článek, že je to děs, to není k ničemu. Ale kritický komentář, který jasně definuje, proč se čtenářce článek v něčem nelíbí, a jak by se mohla autorka zlepšit, je přínosný. Mnoho blogerek nám v návaznosti na to pošle další text, který je už viditelně lepší. Berou si výtky čtenářek k srdci a takto jim vlastně pomáháme se zlepšit.
Vypozoroval jsem, že většina blogerek své články pro Krásnou zveřejňuje i u sebe na blogu. Vnímáš to jako problém, nebo to ničemu nevadí?
Rozhodně nám to nevadí, blogerky to nemají zakázané. Jsme radši, když článek vyjde nejdříve u nás, ale nic nebrání tomu, aby ho pak uveřejnily i na svém blogu. To je jejich vlastní svět, do kterého jim nechceme zasahovat.
Podle statistik Google Reader vychází na Krasna.cz týdně kolem 40 nových článků, tzn. přibližně 5-7 denně. Kolik z nich je redakčních a kolik napíšou blogerky?
Redakčních materiálů je trochu víc, kolem pěti článků denně. K tomu každý den jeden až dva články od blogerek, denně navíc článek v rubrice „Ostatní blogeři“. Snažíme se naplňovat pravidelně všechny rubriky, ale reagujeme i na čtenost. Nejvíce žádané jsou samozřejmě články o hubnutí, sexu a líčení, proto se objevují častěji. Jsme komerční web, musíme tedy brát zřetel na čísla a statistiky.
Častým terčem kritiky jsou na Krasna.cz články o sexu. Vybavuji si například kontroverzi, kterou vzbudil článek Polykat či nepolykat, pod nímž jsme museli kvůli vulgárním komentářům vypnout diskusi…
Sex je téma, které život dospívajících provází, ať už prakticky, tím, že „to“ dělají, nebo teoreticky, že si o tom zatím jen čtou. Proto má i na našem webu téma sexu a partnerských vztahů své místo. Dlouhodobě patří tyto články mezi nejčtenější. Jenže samozřejmě čím více čtenářů, tím více názorů. Dá se očekávat, že pod takovými články se rozhoří žhavá diskuze, zejména pod takovými, které si o diskusi přímo říkají, jako byl například ten o polykání. Ostrá výměna názorů či nesouhlasné reakce v komentářích nám nevadí, oplzlé vulgarity ano. To byl důvod, proč jsme diskusi museli vypnout, množství vulgarit bylo již neudržitelné a přehlušovalo konstruktivní kritiku. Za celou historii Krasna.cz se tak ale stalo asi u třech článků a jen jeden z nich byl sexuální.
Jaký je tvůj názor na to, že na Krásná.cz údajně vychází články, které by nějak mohly ohrozit mladší čtenářky?
Nemyslím si, že by takové články někoho ohrožovaly nebo nebyly na našem webu oprávněně. Když se podívám na dotazy dívek v našich poradnách, ptají se na mnoho otázek kolem sexu. Koho jiného se mají ptát? Maminky? Učitelky? Stejně staré a stejně nezkušené kamarádky? Nebo pátrat na internetu, kde mohou narazit na naprosto scestné nesmysly? My se jim snažíme odpovědět otevřeně na všechno. Samozřejmě s citem a adekvátně jejich věku a (ne)zkušenostem. I když, jak jsem již zmínila, cílíme spíše na dívky nad patnáct let, právě v otázce sexu a vztahů píšeme i pro mladší. Pokud už naše čtenářky ovšem sexuálně aktivně žijí, jsou pro ně články o líbání a prvním milování trochu nuda. Myslíme tedy i na ně. Pokud máme pocit, že článek je zaměřený spíše na starší a sexuálně zkušenější čtenářky, je takto viditelně označený a je v něm napsáno doporučení, že by ho pouze takové čtenářky měly číst.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: