Máte literární ambice?

Listopadová anketa v pravidelné rubrice Ptáme se vás zjišťuje, zda by rádi blogeři někdy vydali knihu.

Tak schválně: většině blogerů je odjakživa předhazováno, že jsou jednak grafomani a jednak něco méně než autoři, kteří publikují tiskem. Co je na tom podle vás pravdy? A jak je to s tím postavením blogerů – líhnou se z jejich řad noví zajímaví spisovatelé, nebo je to jen hromada nezkušených pisálků, z nichž sice většina pošilhává po tom, že by někdy vydala vlastní knihu, ale nikdy se k tomu neodhodlá?
Jak to máte vy osobně? Dejme tomu, že jsou velmi nahrubo tři možnosti:
1) Čistokrevný bloger. Věnuje se pouze svému blogu a na literární dráhu nepomýšlí. Možnost vydat vlastní knihu ho ani nenapadla, nebo ji hned na začátku zavrhl.
2) Bloger s literárními ambicemi. V průběhu existence jeho blogu dostal nápad vydat zápisky ze svého blogu knižně. Na vlastní literární texty nepomýšlí a považuje se stále za blogera. Svého blogu si ale cení a rád by ho vydal knižně.
3) Bloger – (potenciální) spisovatel. Na svém blogu publikuje nějaký druh vlastní tvorby (próza, poezie), kterou by rád vydal knižně. Případně se mu to již povedlo a blog následně využívá k propagaci vlastní knihy. Možné je i využití blogu k interaktivnímu působení čtenářů na vznikající text – bloger publikuje krátké úryvky a zjišťuje u čtenářů, jak se jim to líbí a jak by to mohlo dál vyvíjet. V optimistickém případě vše vyjde knižně.
Anketní otázka je jasná. Mezi blogery na Blog.cz již máme několik případů blogerů, kterým se jejich literární sen splnil a vydali svou knihu. A o spoustě dalších se to ví a oni sami se netají tím, že by také rádi vydali svou knihu. Jak jste na tom vy? Do které z navržených kategorí byste se zařadili? Napadlo vás už také, jaké by to asi bylo, vydat svou vlastní knihu? Pracujete už na nějakém textu? Chodíte na nějaké kurzy tvůrčího psaní? Seznámili jste se s nějakými příručkami tvůrčího psaní? Máte na Blog.cz nějaký vzor, který obdivujete? Chtěli byste na tomto blogu nějaké tipy pro začínající spisovatele?
Podobných otázek by se dalo k tomuto tématu vymyslet celá řada, a pokud chcete, můžete se k tématu rozepsat v komentářích. V první řadě ale určitě hlasujte v anketě, ať víme, kolik je mezi vámi blogerů, kteří by rádi vydali vlastní knihu.
Takže – máte literární ambice?

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: