Ohlédnutí za letní návštěvností

V určitých kruzích se jako mantra opakuje do omrzení pravidlo, že teplé počasí vyhání lidi od počítačů a internetovým stránkám klesá návštěvnost. Kolik je na tom pravdy a jak se projevilo letošní léto na návštěvnosti Srdce Blogu?

Předně je třeba poctivě přiznat, že dostat se v této otázce k nějakým přesným číslům dost dobře nejde, a pro naše účely si vystačíme se základními výstupy z Google Analytics a TOPlist, aniž bychom je dávali do souvislosti s teplotou v jednotlivých dnech. To je totiž dost zásadní problém, letošní léto sice mělo i svou tropickou fázi, kdy se vyskytly dny s teplotou přesahující 30°, ale především z počátku července bylo poměrně chladno.
První graf udává denní návštěvnost Srdce Blogu v době od 1.července do 31.srpna, jednotlivé výkyvy návštěvnosti směrem nahoru jsou většinou způsobeny zveřejněním nového článku.
Vrchol nastal 24.srpna po zveřejnění článku Blog.cz terčem hackerského útoku, který upoutal širokou pozornost i díky reportáži v Televizních novinách. Podle interních statistik byl celkový počet návštěv v červenci 18 126, v srpnu potom 23 210. Pro srovnání – v červnu blog „Srdce Blogu“ zaznamenal 20 264 návštěv, vidíme tedy, že dlouhobě se pohybuje kolem měsíčního průměru zhruba 20 000 návštěv.
Ten samý časový interval, tentokrát na trochu jiném grafu:
Ten samý vrchol 24. srpna i stejné výkyvy v době zveřejnění nových článků.
Nyní porovnejme s údaji o návštěvnosti Srdce Blogu od začátku letošního roku 1.ledna:
Vrchol v návštěvnosti tentokrát připadá na 23.února, kdy blog „Srdce Blogu“ zaznamenal 3 592 návštěv. Tento vrchol souvisel s představenými změnami v administraci, o kterých se psalo v tomto článku: Nová záložka „Články“ a další změny v administraci
Při pohledu na tento graf již vidíme, že jistý úbytek návštěvnosti vypozorovat lze. Křivka návštěv od začátku roku pomalu, ale vytrvale klesá, nejedná se ale o žádné radikální skoky v řádu tisíců návštěv, bavíme se zde maximálně o rozdílu v řádu stovek návštěv.
Ten samý interval na jiném, menším grafu:
Zde je zmiňovaný pokles patrný již velmi dobře. Pro srovnání ještě graf celkové návštěvnosti Srdce Blogu získaný z měřicí služby TOPlist:
I zde lze vypozorovat trend klesající návštěvnosti pro Srdce Blogu od začátku letošního roku. A nyní je možné položit si celou řadu otázek:
  • Souvisí vypozorovaný trend s narůstající denní teplotou, tzn. čím teplejší měsíc, tím menší návštěvnost Srdce Blogu?
  • Do jaké míry mají na návštěvnost jednoho blogu vliv takové odlišné faktory, jako jsou například venkovní teplota, státní svátky, televizní program, apod.?
  • A co další faktory, související spíše přímo s Blog.cz? Počet nových uživatelů, loajalita stávajících čtenářů, změna čtenářských návyků (nárůst uživatelů RSS čteček), počet a kvalita nových článků, představené nové funkce a změny na Blog.cz, apod.? Hraje toto větší roli než aktuální počasí?
  • Je možné, že zde spolupůsobí všechno zmíněné dohromady? Tzn. pokles návštěvnosti Srdce blogu je zapříčiněný teplými měsíci, úbytkem čtenářů, menším množstvím nových článků, poklesem zájmu o blogování jako takové?
Jednou z mnoha dalších otázek, které je možné si položit, je ta, zda se jedná o dočasný (a cyklický) trend, který se nyní s nastupujícím podzimem a zimou opět zvrátí, nebo zda jde o příznak dlouhodobého poklesu. Vzhledem k tomu, že v tomto zatím sám nemám jasno, počkám na další závěry do listopadu 2011.
Od 23.listopadu 2010 totiž měříme návštěvnost celého Blog.cz prostřednictvím služby Google Analytics. Až uplyne první rok od měření, pak bude možné vyjet si graf za celý rok jak pro Blog.cz, tak pro Srdce Blogu, a podívat se, jak se návštěvnost vyvíjela v průběhu celého roku. Pokud platí v úvodu nastíněná hypotéza o souvislosti s venkovní teplotou a internetovou návštěvností, pak by to mělo jít vypozorovat i z dat GA. Počkejme si na to a buďte u toho.
Pod článkem můžete hlasovat v anketě, zda jste si sami všimli, že vám v létě poklesla návštěvnost (a zda se to nyní lepší), a případně sami prozradit, zda vás – coby internetové uživatele – ovlivňuje aktuální počasí. Pokud je venku hezky, vyrážíte automaticky někam do přírody či do ulic, nebo to, kdy zrovna sedíte u počítače, není nikdy ovlivněno tím, jak je venku?
Těším se na všechny vaše názory a zkušenosti k tématu.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: