Změny Autorského klubu Blog.cz – I.část

Rozsáhlá diskuse u nedávného článku Autorský klub Blog.cz – Jak dál? nastartovala změny v Autorském klubu Blog.cz. Co se dnešním dnem mění?

Zmíněný článek obsahoval anketu, jejíž výsledek je dosti jednoznačný:
snímek obrazovky
Otázkou však je, jak tento jednoznačný výsledek interpretovat. Jedním z možných výkladů je teorie, že se blogeři ve vedení klubu neosvědčili a členové jsou přesvědčeni, že AK má být v rukou redaktora Blog.cz. Minimálně v nejbližší době tomu tak tedy bude 🙂
Co se mění?
 • Stávající správci se loučí.
Počínaje dnešním dnem skončili ve vedení AK všichni 4 uživatelé, kteří se na jeho chodu podíleli. Za svou práci si zaslouží poděkování a uznání, protože AK se pod jejich vedením posunul výrazně dál. Abychom však tento vývoj nezastavili, dejme příležitost novým blogerům a blogerkám, kteří mají zájem se na chodu AK podílet. Dosud se nezávazně ozvalo 8 uživatelů, kteří by měli zájem, a jistě se najdou ještě další.
 • Dosavadní projekty na blogu AK končí.
Restart AK je ideální příležitostí, jak vlít do upadajícího klubu nové nápady a elán nových správců, kteří se mohou zcela oprostit od všeho, co se dosud na blogu AK dělo. Teoreticky je samozřejmě možné navázat na některé úspěšné projekty z minula, ale velmi bych preferoval začít zela jinak, od nuly a nezávisle na minulosti.
 • Konec „osvěty“, start kvality.
Počátek AK byl spjat s určitou ideou, která se nyní opouští. Cílem bylo nenásilnou cestou vést mladé lidi k osvětě v oblasti autorského zákona a pomocí AK jim vysvětlit záležitosti kolem citací a práce s převzatým internetovým obsahem. Bylo to dáno určitou „profesní deformací“ Krutomluva, který denně řešil případy blogerů, kteří kopírovali cizí obsah bez znalosti autorského zákona, a řešil otázku, jak tyto počty „kopírek“ nějak ztenčit.
Do AK proto jako „starý dobrák“ a „v dobré víře“ zpočátku přijímal i blogy nejmladších uživatelů s přimhouřením obou očí co se týká kvality publikovaných článků i dodržování citací. V pozadí tohoto masového přijímání doslova každého zájemce stála vize, že se tito přijatí nejmladší blogeři budou cítit zavázáni a bude je to motivovat na sobě pracovat. To se však nepotvrdilo a většina přijatých nekvalitních blogů zůstávala nadále na stejné úrovni bez známky zlepšení.
Autorský klub proto nyní rezignuje na původní snahu po osvětě, kterou by ostatně měli šířit spíše rodiče nebo škola, a jeho hlavním smyslem nyní je sdružovat kvalitní blogy, jejichž autoři publikují originální autorský obsah, který nějak obohacuje jejich čtenáře a který nese stopy výrazného autorského rukopisu. Nehledě na to, že pro vyzrálé blogery je dodržování citací většinou tak jako tak samozřejmostí.
 • Konec masového přijímání nových členů.
Na začátku AK se nepočítalo s tím, že o něj bude takový zájem, a enormní počty stovek přihlášených zájemců nikdo nečekal. AK tedy nikdy nebyl koncipován jako olbřímí projekt zastřešující stovky až tisíce blogerů, a jak správně poznamenal TlusŤjoch, „s rostoucím počtem členské základny upadá kvalita„.
 • 15 minut slávy pro každého.
Přijímat se nyní bude jednotlivě – každý nový člen si zaslouží svých „15 minut slávy“. Nový člen na začátku ode mě obdrží hezký e-mail, který ho přivítá v klubu, a vysvětlí mu, jak vše funguje. Dřívější praxe, kdy se jak na běžícím pásu zveřejňovaly desítky přijatých blogů, byla poměrně nešťastná. Noví členové se často ani nedozvěděli, že se stali členy, a stávající členové neměli chuť ani čas proklikávat desítky odkazů na blogy nových členů. Chybělo tomu kouzlo iniciačního okamžiku, pro které se řada zájemců o vstup do AK hlásila.
Současně vždy na blogu AK vyjde článek – malý medailonek přijatého blogu – který představí nového člena, kterého budou moci stávající členové v komentářích přivítat a napsat názor na jeho blog. Tedy jakási obdoba dosavadního „Kartáče“. Krom toho budou na Srdci Blogu i nadále vycházet s vybranými členy AK rozhovory, ve kterých se vybraní blogeři budou moci více zviditelnit.
 • Autorský versus autorský.
Nesměšujme autorský blog ve smyslu blog dodržující autorský zákon a autorský blog ve smyslu kvalitní blog talentovaného autora. Pouhé dodržování autorského zákona nyní pro členství v AK nebude stačit, naopak – podmínky pro vstup do AK se vrací na svůj počátek, kdy byly nastaveny velmi benevolentně. Současně ale budou obohaceny o podmínku, která bude vyžadovat, aby byl blog v první řadě nějak zajímavý, jedinečný, či – chcete-li použít slovo, které na některé blogery působí jako červený šátek na býka – kvalitní.
 • Bude se vylučovat.
V současnosti má AK více než 500 členů a další zájemci se dají počítat na stovky. Cílem AK ale není pojmout všechny blogy na Blog.cz, bude se proto vylučovat a současně se síto přijímání velmi zpřísní. Řady AK se velmi ztenčí – budou vyloučeny blogy, které se do klubu nikdy dostat neměly. Současně se bude u zájemců o členství upřednostňovat obsahová stránka nad formální. K čemu je mít každý obrázek ozdrojovaný, jestliže blog jako celek není ničím zajímavý a obohacující?
 • Zůstanou kvalitní blogy.
Jak se pozná kvalitní blog? Kvalitní blog je přehledný a dělaný s ohledem na čtenáře, který se na blogu snadno orientuje. Autor takového blogu ví, co chce sdělit světu a jak to chce sdělit, a blogu často věnuje každou volnou chvilku. Pod články na takovém blogu vidíme komentáře spokojených čtenářů, kteří jsou těmi zásadními arbitry kvality. A pak je to cosi mezi nebem a zemí, co vás chytí a už nepustí, a co pozná i člověk, kterého blog tematicky neoslovil – na kvalitním blogu je vidět, že je dělán s láskou a pro čtenáře. (Nikoli tak, že dodržuje nějaká nesmyslná pravidla, byť odsouhlasená komunitou, ale ve výsledku pouze buzerující mnohé kvalitní autory, kteří si to nenechali v minulosti líbit a po právu ukázali klubu záda – bohužel pro AK, který tak ztratil zajímavé autory kvůli často byrokratické malichernosti).
Kvalitní blog je současně nějak unikátní a jeho návštěvník nemá pocit, že to samé viděl nebo četl už stokrát jinde. Autorem takového kvalitního blogu může být kdokoli, nezávisle na věku a pohlaví. Co bude hrát zcela minimální nebo dokonce nulovou roli při přijímání nového zájemce, bude design blogu, který je zcela irelevantní. Nezáleží na obalu, ale na tom, co je uvnitř. Přihlížet se nebude ani na malichernosti typu používání vulgarismů nebo volba jazyka pro psaní. Blog je možné mít kompletně v angličtině, zájemce tedy klidně může psát blog anglicky. To samé u slovenštiny – AK je maximálně otevřen i slovenským blogerům 😉
 • Přijímání nových členů v rukou redaktora.
Výběr i vylučování členů budu mít na starosti odteď pouze já. V první fázi projdu stávající členy a vyloučím ty, kteří do AK dle mého soudu nepatří. To bude historicky poslední vylučování v AK – žádné další se konat již nikdy nebude, a blog, který se jednou stane členem, se již nikdy nebude moci bát, že bude vyloučen. V té druhé se vrhnu do přijímání stávajících zájemců, vždy po jednom, viz výše. Nepřijatí zájemci nebudou nikde zveřejněni, zdůvodnění opět najdete výše. Cílem je vnést nadhled a kontinuitu do procesu, který dříve probíhal dosti chaoticky v závislosti na tom, kdo zrovna přijímal.
 • Konec vyhazování členů z klubu.
Proč? Dva důvody:
1) U blogu, který v okamžiku přijetí do AK splňuje podmínky pro vstup, je více než dobrý předpoklad, že je bude splňovat i do budoucna. Zásadní je, aby splňoval podmínky v okamžiku, kdy se k němu dostanu. Odteď po vás nikdo nebude chtít mazat staré články a podobné nesmysly – je normální, že se každý vyvíjí, a máte právo mít na svém blogu staré články, které podmínky AK nesplňují.
2) Za druhé se mi nelíbila předchozí praxe, kdy se dělaly „čistky“ a vznikaly zbytečné konflikty mezi členy AK. Vylučovat se nově budou pouze zrušené blogy a blogy, jejichž autoři o vystoupení z AK sami požádají. A co je rovněž důležité: vyloučení nějakého blogu z AK se nebude na blogu AK nijak zveřejňovat. Proč? Opět dva důvody:
1) Pro ostatní členy to nemá žádný informační přínos. Zajímavá je pouze ta informace, ve které se členové dovídají o novém blogu, který vstoupil mezi jejich řady, a nikoli o tom, který je opustil. Facebook vám taky nikde nepíše, kdo si vás smazal z přátel 🙂
2) Autoři zrušených blogů si v drtivé většině případů v minulosti sami většinou nedali tu práci, aby správcům AK oznámili, že zrušili svůj blog – proč by si tedy měl AK dávat tu práci, aby to dělal za ně a oznamoval to zbylým členům?
Autorský klub bude trochu jako studium psychologie. Bude skoro nemožné se do něj dostat, ale jednou přijatý člen se již nebude muset bát, že ho někdo vyhodí 🙂
 • Konec Facebooku, nový e-mail, ikonka pro členy.
Byla zrušena původní fan page AK na Facebooku, protože se pro ni nenašlo opodstatnění. Současně končí původní e-mail, na kterém bylo možné AK kontaktovat. Nově vznikne hezký e-mail klub@blog.cz, na který budou moci blogeři a blogerky posílat své dotazy, přání, a připomínky. Tyto e-maily budu číst já, stejně tak s odpovídáním. Současně vznikne hezká ikonka AK, kterou si budou moci členové AK umístit na svůj blog. Bude to něco podobného jako ikonky dívek a chlapců píšících pro Krásná.cz.
ikonka
ikonka
 • Větší propagace členů.
V současnosti jsou články členů AK propagovány třemi způsoby: na titulní stránce Blog.cz, v žebříčku Autorský klub, a v RSS kanálu AK. Do budoucna si dovedu představit, že členové AK dostanou mnohem více prostoru pro to, aby zviditelnili sebe a svůj blog. Vím o tom, že řada členů byla po přijetí AK zklamána, protože si od klubu slibovali mnohem více. To je bod, na který by se měl AK do budoucna více zaměřit.
Maximální prostor pro propagaci tvorby členů AK by měl být nově dán na blogu AK. Oznamování nových členů bude jen taková třešnička na dortu 🙂
 • Správci: dobrovolnost a odvolatelnost.
Správci AK budou mít na starosti blog AK, na kterém si budou moci dělat co budou chtít. Soutěže, psaní článků na vyhlášené téma, rozhovory, ankety, diskuse… Volnost správců bude omezena pouze třemi body:
1) Design blogu AK se nebude měnit, to samé platí pro pravidla pro přijetí do AK.
2) AK nebude pořádat srazy blogerů.
3) Žádný správce nesmí mazat komentáře u článků na blogu AK, ani blokovat IP adresy čtenářů.
Ve všem ostatním budou mít zcela volnou ruku a bude záležet pouze na nich, jak se domluví a co s AK podniknou. Vrchní autoritou budu já, kdy budu mít na starosti přijímání zájemců o členství a vyřizování dotazů na e-mailu klub@blog.cz. Správcům tak odpadnou nejotravnější povinnosti, a budou se moci plně soustředit na to, co je podstatné: využití blogu AK pro zveřejňování tvorby jeho členů.
Správcem se bude moci stát každý člen AK, který o to požádá na e-mailu klub@blog.cz. Současně se bude moci správcovství kdykoli vzdát, aniž by měl povinnost za sebe hledat náhradu. Každý správce bude moci být odvolán, pokud na něj přijde stížnost na klub@blog.cz – pokud stížnost uznám za oprávněnou, zveřejní se anketa, a pokud se nadpoloviční většina hlasujících vyjádří pro odvolání správce, pak jako správce končí.
_____
Tolik představení změn, které dosud z větší části leží pouze „na papíře“. V následujících dnech se začnou tyto změny zavádět do praxe. V nejbližších dnech čekejte na blogu AK vyhlášení konkurzu na nové správce AK. Pokud už netrpělivě čekáte, až se budete moci přihlásit, pak to ještě chvíli vydržte 🙂
Cílem všech změn by mělo být AK více zlidštit, aby nás všechny zase bavil a těšil. Žádní roboti, žádná buzerace, žádné čistky, žádné konflikty, elitářství, masové přijímání, chaos a výtky, kdo co neposlal a nedodržel. AK by měl zůstat menší komunitou výrazných osobností, kteří spolu mohou sdílet radost ze své tvorby a obohacovat se vlastními nápady. Nikoli plýtvat energií na hádky v komentářích na blogu AK, na který už řada jeho členů dokonce ani nechodí.
Pokud jste se v poslední době hlásili o dobrovolné vystoupení z klubu, zkuste to ještě chvíli odložit. Remcat umí každý, zapojit se je však něco jiného. Není přece dál možné, aby pro AK vznikaly přezdívky typu AK 47 🙂
Až se podaří AK chytit druhý dech, pak zde vyjde pokračování tohoto článku, kde si shrneme, co se podařilo a co zatím vázne. Velmi uvítám, pokud se do tohoto procesu zapojíte a budete průběžně vyjadřovat svůj názor na směřování AK, pro které jsem se rozhodl. Můžete začít pod tímto článkem – těším se na každý komentář.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: