Ohlédnutí za Křišťálovou lupou

Opožděný komentář ke Křišťálové lupě, ve které jsme měli tři zástupce.

Minulý týden proběhlo slavnostní vyhlášení 5.ročníku internetové ankety Křišťálová lupa. Jak dopadli 3 zástupci z internetové stáje TV Nova?
Zpravodajský server tn.cz v kategorii Média – všeobecná skončil na 5.místě. Blog.cz v kategorii Publikační platformy dopadl o něco lépe, když obsadil 4.místo. Na stejné pozici skončila i blogerka vystupující pod přezdívkou Natalia Sadness, navržená v kategorii Osobnost roku. Kompletní výsledky najdete na stránkách ankety:
Anketa čelí každým ročníkem četným kritickým hlasům, které upozorňují na nejrůznější nedostatky. Čtyřmi hlavními jsou:
1)
Pravidla ankety umožňují nominovat i zahraniční servery, pokud jsou lokalizované do češtiny. To lze chápat jako popření smyslu ankety tak, jak je definován na jejích stránkách: „… anketa si klade za cíl najít a ocenit nejoblíbenější a nejzajímavější projekty a služby českého Internetu za rok 2010„.
2)
Každým rokem se ve většině kategorií objevují pořád dokola ty samé stránky. Viz například server iDnes, který vyhrál první místo ve všech pěti (!) ročnících ankety, z toho v posledních dvou ročnících v nové kategorii Média všeobecná (dříve nazývané Obecné zpravodajství a Zpravodajství). Český internet je malý, což více než přesvědčivě dokazuje právě tato anketa.
3)
Kritika směřuje i k rozdělení nominovaných stránek do kategorií. Chcete příklad? V roce 2008 byl Blog.cz v kategorii Komunitní server, kde skončil na 2.místě za stránkou Rodina.cz. O rok později ve 4.ročníku je Blog.cz přesunut do nové kategorie Publikační platformy, ve které byl odsunut na 4.místo za YouTube.com, Rajce.net, a Stream.cz (přičemž Rodina.cz, předchozí vítěz, byla rovněž přesunuta do nové kategorie Média specializovaná, kde skončila na 3.místě, stejně tak i v letošním ročníku).
Již na první pohled je zřejmé, že Blog.cz nelze srovnávat s YouTube, který druhým rokem vyhrává první místo ve stejné kategorii. Z YouTube se dávno stal celosvětový kolos a jedna z nejnavštěvovanějších stránek světa, jak chcete něco takového srovnávat s českým Blog.cz, jehož smyslem je umožnit založení vlastního blogu každému i bez pokročilých znalostí?
4)
Křišťálová lupa tají počty konečných hlasů u jednotlivých vítězů. Znám je pouze celkový počet nominujících (přes 20 tisíc) a hlasujících (přes 90 tisíc). Údajně je to proto, aby se zabránilo podvodům v hlasovací fázi. To ale vede k tomu, že nikdo netuší, jestli se vítězové dostali na první místo s náskokem desítek tisíc hlasů, nebo jestli bylo hlasování těsné a o výsledku rozhodlo pár hlasů. Nikdo proto například neví, jestli byl rozdíl hlasů v pro nás doposud nejúspěšnějším 3. ročníku ankety v roce 2008 mezi vítěznou stránkou Rodina.cz a druhým Blog.cz několik desítek tisíc hlasů, nebo pouze pár desítek hlasů. Což je zcela zásadní informace pro to, jak na výsledky nahlížet, bohužel je ale kvůli pokusům o podvody neveřejná.
Těšit tak může alespoň přízeň uživatelů, kteří Blog.cz již třikrát za sebou poslali svými hlasy do finále, což je samo o sobě velmi dobrý úspěch. Pro zajímavost následuje anketa z roku 2008, ve které měli čtenáři tipovat, zda se Blog.cz podaří příští rok vyhrát:
snímek obrazovky
Jak je vidět, čtenáři tohoto blogu jsou obdařeni mimořádným optimismem 🙂
Poznámka závěrem: mnozí se podivovali nad umístěním Natalie Sadness v kategorii Osobnost roku. Dohady, zda Natalia dorazí na slavnostní vyhlašování v divadle Archa (kam byli pozváni všichni nominovaní), ukončil moderující Tomáš Hanák, který si na její adresu zavtipkoval takto: „Natalia Sadness se dnes nedostaví.“ Je to škoda, protože vše nasvědčovalo tomu, že měla udílet jednu z cen (jako ostatní nominovaní). Přítomní odborníci tak dostali jako útěchu výtisk Reflexu s Natalií na obálce – fotku můžete najít zde.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: