Blog jako e-shop – ano, či ne?

Na Blog.cz se poslední dobou rozmáhá trend, kdy si uživatelé z řad dospívajících dívek zakládají blogy, aby na nich prodávali nejrůznější zboží. Jaký na to máte názor?

Tento článek velmi volně navazuje na článek Důvěra, etika a manipulace na blogu, který kritizoval nepřiznaný komerční charakter některých blogů. Jak je tomu ale v případech, kdy se uživatel netají tím, že chce něco prodat, a dokonce si kvůli tomu založí blog?
Postoj Blog.cz k těmto blogům vychází z podmínek používání, ve kterých se nic o tomto typu blogů nepíše. Automaticky se ale předpokládá, že každý uživatel si blog zakládá s nekomerčním záměrem. Konkurenční služby často založení komerčního blogu vůbec neumožňují, nebo provoz těchto blogů zpoplatňují. A to odhlížíme od toho, že se blog na Blog.cz ke komerčním důvodům vlastně vůbec nehodí.
Důvody jsou markantní – nízká důvěryhodnost bezplatné služby, anonymita uživatele a nedostatečná funkční nabídka. Blog je zkrátka deníček a každé ohýbání blogu do jiných forem vždy narazí na omezení daná podstatou blogu. Z blogu tedy například e-shop neuděláte, ani kdybyste se na hlavu stavěli.
To však vůbec neodrazuje některé uživatele k vytrvalým snahám něco prostřednictvím svého blogu prodat. Teoreticky lze na takové počínání nahlížet jako na neetické využívání bezplatné služby, která má sloužit primárně ke sdílení nějakého vlastního obsahu, nikoli k obohacování uživatele. Případné kupce by měla odradit již jen nízká důvěryhodnost prodávajícího a amatérské provedení blogu coby „e-shopu“. Praxe je ale taková, že jsou tyto blogy na Blog.cz tiše tolerovány, protože neexistují kapacity, které by dokázaly hlídat, zda nějaký bloger nepoužívá blog k vlastnímu obohacení, a především proto, že tito uživatelé současnou podobu podmínek používání v ničem neporušují.
Nejživějším současným trendem jsou v úvodu zmiňované blogy mladých dívek, které na svých blozích prodávají nenošené oblečení, boty, korálky a další vlastní věci, které je nějak omrzely, nebo které mají majitelce vylepšit aktuální finanční situaci. Prodej probíhá velmi primitivním způsobem – dívky v článku vystaví fotku prodávaného zboží a případní zájemci (v drtivé většině případů opět dívky) si píší o zboží na e-mail majitelky blogu a nechávají si zboží posílat na dobírku.
Údajně tento model skutečně funguje a nemalé množství dospívajících dívek si tímto způsobem dokáže přivydělat i stovky korun měsíčně (možná i více).
Možná se na tomto místě ptáte, proč se tito uživatelé neobrátí raději na specializované inzertní servery typu Sbazar či Aukro? Odpověď není jednoznačná – jednak tyto dívky často žádné inzertní služby neznají (a pokud ano, pak jim vadí relativně složité podmínky používání, ověřování identity prodávajícího, poplatky za zveřejnění inzerátu, apod.). Za druhé tráví – stejně jako jejich čtenářky – nejvíc času na internetu právě na Blog.cz, využití vlastního blogu k prodeji nějakého zboží se tak přímo nabízí. Nestojí to ani korunu, obejdete zprostředkovatele, se kterým byste se museli dělit o zisk, nemluvě o obcházení paragrafů v krajních případech, kdy výdělky za prodávané zboží překročí určitou hranici a je již nutné z prodeje platit daň.
Chcete případy podobných blogů?
Trojice blogů vedených jako „e-shopy“:
Od klasického blogu se velmi liší i tyto dva blogy, které v podstatě byly založeny evidentně za komerčním účelem a mají jejich autorům přinést zprostředkovaně nějaký finanční zisk:
Další podobnou kategorií jsou blogy nejrůznějších chovných stanicí a chovatelů zvířat, kteří na svých blozích nabízejí prodej štěňat apod.:
(Pozn.: tyto blogy jsou zde uvedeny pouze jako příklad a Blog.cz je nebude žádným způsobem postihovat, protože oficiálně neporušují žádný bod z našich podmínek.)
Takže jaký na to máte názor – jsou tyto a podobné blogy v pořádku? Koupili jste už vy sami někdy něco prostřednictvím blogu na Blog.cz? Nebo naopak sami něco na svém blogu prodáváte? Pokud ano, nemáte trochu černé svědomí, že využíváte blog k něčemu „zakázanému“? Měly by být podle vás podobné blogy určené k prodeji nějakého zboží zpoplatněny? Měl by Blog.cz podobné blogy rušit a odkazovat zájemce na inzertní servery typu Sbazar nebo Aukro?
Hlasujte v anketě a pište do komentářů, je to zajímavé téma k diskusi.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: