Jedno heslo vládne všem

Většina internetových uživatelů je postavena před nutnost registrace na celé spoustě internetových služeb, které denně využívají. Může se jednat až o desítky stránek, na kterých jste registrování. Například i Blog.cz.

A protože je současně většina uživatelů líných starat se o bezpečnost, je veřejným tajemstvím, že většina uživatelů využívá jedno stejné heslo k více službám. Netřeba zdůrazňovat, že to není dobré řešení, a obzvlášť uživatele Blog.cz jsme již několikrát upozorňovali na nutnost mít odlišné heslo do blogu a do e-mailu, na který je blog registrován.
Problém zahlcení přihlašovacími údaji se snaží řešit OpenID, což je decentralizovaný standard pro autentizaci uživatelů. Díky vlastnímu OpenID se můžete přihlašovat stejným jménem a heslem do různých internetových služeb.
Jednotné přihlašování stejným jménem a heslem do různých stránek mohou využívat již nyní uživatelé Blog.cz. Každý registrovaný uživatel Blog.cz se může svým jménem a heslem od blogu přihlásit do ostatních internetových projektů TV Nova, např. Nova.cz, Galerie.cz, Dobyvatel.cz ad. Výhody pro uživatele jsou zřejmé: nemusím si pamatovat několik odlišných hesel a nikdo jiný nemůže mít stejné uživatelské jméno, jako mám já.
Dnes vyšel na serveru Lupa.cz článek shrnující některé základní informace o OpenID na českém internetu: Uspěje OpenID v českém kabátu? Možnost přihlásit se do svého účtu pomocí OpenID nabídl již před dvěma lety Seznam. Nyní s technologií OpenID přichází i správce tuzemské národní domény CZ.NIC, který by rád prosadil větší využití autentizace prostřednictvím této technologie, která se zatím na českém internetu příliš neujala.
Je proto možné, že pokud se CZ.NIC podaří svou službu mojeID prosadit, budou se čeští internetoví uživatelé mnohem častěji než dosud setkávat s možností jednotného přihlašování doslova „napříč internetem.“ Jak by implementace této služby vypadala na Blog.cz?
Uživatelé by se mohli do svého blogu přihlašovat stejným jménem a heslem jako např. do své e-mailové schránky, sociální sítě, fotogalerie, internetového obchodu, diskusního fóra, apod.
Vzhledem k tomu, že služba mojeID od sdružení CZ.NIC počítá s možností ověření identity uživatelů (např. fyzické ověření totožnosti podle osobních dokladů), mohl by zde nastat problém na straně uživatelů kvůli obavám o ztrátu soukromí. Anebo snad ne a soukromí vyšlo z módy? Čtěte článek Éra anonymity na Internetu skončila.
Konkrétně uživatelé Blog.cz tvoří v tomto ohledu velmi specifickou komunitu, která se staví více než rezervovaně k implementaci nových funkcí (viz nedávné bouřlivé diskuse kolem like buttonu) a která si úzkostlivě své soukromí dosud střeží.
Z jedné naší ankety v minulosti vyplynulo, že většina uživatelů Blog.cz preferuje anonymitu: 69% uživatelů vystupuje na svém blogu pod přezdívkou, třetina z nich dokonce svůj blog před všemi tají a o ví o něm pouze lidé, kteří se s autorem blogu v reálu neznají. Křestní jméno na svém blogu prozrazuje 20% uživatelů a celé jméno včetně příjmení pouhých 10% uživatelů. Možnost spojit pomocí OpenID svůj blog se svým reálným jménem by zde mohla narazit na značný odpor.
Druhým specifikem uživatelů Blog.cz je velice rozšířená snaha o omezení přístupu čtenářů na vlastní blog. V nedávné anketě vyplynulo, že 42% uživatelů by přivítalo možnost zpřístupnit svůj blog pod heslem pouze vybraným návštěvníkům, a dalších 32% uživatelů si dovede představit, že se najdou blogy, na kterých to má údajně opodstatnění. Pouhých 18% uživatelů nikdy neuvažovalo o tom, že by nějak omezilo přístup čtenářů na svůj blog.
Když si vezmeme tyto dva faktory dohromady, vyjde nám, že typický uživatel Blog.cz je poměrně citlivý na otázku svého soukromí. Nejenže na svém blogu tají jméno, ale dokonce by si přál, aby mohl některým čtenářům zamezit přístup na svůj blog. Jak tento uživatel zareaguje na možnost využít OpenID pro přihlášení do svého blogu? Nebo se zde slučují věci, které spolu nemají nic společného, a výhody OpenID se nijak nevylučují s touhou po anonymitě?
Napište do komentářů svůj názor a hlasuje i v anketě, je to zajímavé téma k diskusi.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: