Nahlášení závadného obsahu. Jak probíhá a jak vypadá?

Pokračování článku Změny pod kapotou, ve kterém byl představen nový systém reportů. Zajímá vás, jak vypadá průběh hlášení závadného obsahu, a co se děje s nahlášeným blogem?

Sepsání tohoto článku jste si sami vyžádali, viz výsledek ankety:
Pojďme si tedy ukázat, jak nový systém vypadá a funguje. Všechno si ukážeme na průběhu jednoho reportu, který byl modelován pro účely tohoto článku. Nejedná se o typický průběh reportu, lze se na něm ale dobře seznámit s většinou možností, které v praxi mohou nastat.
Na začátku máme vybraný uživatelský blog na adrese ukazkynastaveni.blog.cz. Jeho autor na něm zveřejňuje nějaký obsah, který porušuje naše podmínky používání. Závadného obsahu si všimne náhodný návštěvník a rozhodne se blog nahlásit. Autor blogu, který bude nahlášen, zatím nic netuší. Mimochodem nikdy se nedozví, kdo jeho blog nahlásil, hlášení jsou zcela anonymní.
(Pozn.: Pokud si chcete nějaký obrázek prohlédnout v původním rozlišení, klikněte na něj pravým tlačítkem myší a zvolte „Zobrazit obrázek„. )
Návštěvník blogu si najde v nápovědě odkaz na formulář pro nahlášení závadného obsahu na adrese blog.cz/report. Vyplní všechny potřebné informace a formulář odešle.
Systém mu po odeslání formuláře poděkuje za spolupráci a nabídne další možnost nahlásit nový blog.
Redaktor při své každodenní kontrole dostane upozornění na nový report k vyřízení.
Nový report si redaktor otevře a vidí následující obrazovku, na které má k dispozici širokou funkční nabídku pro práci s novým reportem. Všimněte si odkazu „Detail blogu„, který vypíše o nahlášeném blogu nejrůznější detaily, jako je datum založení, registrační e-mail, účast autora blogu v jiných projektech, počet zveřejněných článků, apod.
Užitečnou funkcí je historie reportů na jméno blogu, která umožňuje ověřit, zda blog byl již někdy v minulosti nahlášen. V tomto případě byl nahlášen blog poprvé, tzn. nikdy v minulosti ho zatím nikdo nenahlásil.
Stejně tak se hodí ověřit historii oznamovatele, tedy toho, kdo blog nahlásil. I v tomto případě vidíme, že reportér si odbyl svou „premiéru“ a nahlásil svůj první blog.
Redaktor se nyní rozhoduje, jaký bude další vývoj reportu. Na výběr má několik možností, které si postupně představíme. Možnost „Požádat oznamovatele o další důkazy“ je jasná – redaktor si vyžádá na reportérovi další důkazy, protože přijatý report neobsahuje dostatek informací, na základě nichž by bylo možné bez pochybností prokázat, že blog skutečně porušuje podmínky.
Volba „Odmítnout report“ odešle reportérovi e-mail, že jeho report byl zamítnut. Autor nahlášeného blogu žádný e-mail nedostane, a nikdy se ani nedozví, že jeho blog byl nahlášen a report byl zamítnut.
Akce „Přijmout report jako opodstatněný“ je vybrána, pokud reportér poskytl dostatek důkazů a report byl uznán. Na tomto obrázku si všimněte, že e-mail tentokrát dostane kromě reportéra i autor nahlášeného blogu, protože po něm již vyžadujeme spolupráci. Rovněž si všimněte možnosti zvolit jazyk e-mailu, který systém odešle jak uživateli, tak reportérovi – na výběr je ve výchozím nastavení čeština, a volitelně ji lze změnit za angličtinu.
Akce „Zakázat blog“ se použije v případě, kdy je žádoucí, aby se blog ihned znepřístupnil a nedocházelo tak k dalšímu zveřejňování závadného obsahu.
Akce „Zakázat blog lehce“ vyřadí blog z žebříčků na hlavní stránce Blog.cz.
Akce „Zakázat blog lehce a dočasně“ udělí blogu mírný zákaz na 30 dní. Mírný zákaz způsobuje, že je blog opět vyřazen z žebříčků na hlavní stránce Blog.cz. Po 30 dnech je automaticky blog opět přístupný v žebříčcích.
Akce „Smazat blog“ je jasná, blog je ihned zrušen. Majitel dotčeného blogu i reportér obdrží e-mail o smazání blogu.
Seznámili jsme se se všemi akcemi, mezi kterými si může redaktor zvolit tu nejvhodnější pro přijatý report. V našem případě zvolil akci „Přijmout report jako opodstatněný“. Na obrázku můžete vidět volitelný text zprávy pro majitele dotčeného blogu, ve které mu redaktor oznamuje, co má ze svého blogu odstranit.
Vývoj reportu je nyní uložen a práce redaktora je dočasně u konce. Pokud majitel dotčeného blogu nezareaguje do 30 dní, bude jeho blog automaticky znepřístupněn. Nyní se čeká na reakci majitele dotčeného blogu.
Na blogu autora nahlášeného blogu se nově zobrazuje známé upozornění, že blog pravděpodobně porušuje naše podmínky. Drtivá většina uživatelů se následně snaží, aby toto upozornění bylo z blogu co nejdříve odstraněno, protože návštěvníci blogu se přirozeně ptají, proč tam je, a co se děje.
Autor nahlášeného blogu si přečte e-mail, který mu systém odeslal po uložení reportu, a přihlásí se do svého blogu. Ihned je výrazně upozorněn, že jeho blog porušuje pravidla používání, a je mu nabídnut formulář pro kontakt redaktora. Formulář je nutné vyplnit až po provedení nápravy.
Autor nahlášeného blogu se v našem případě rozhodne podvádět, a doufá, že mu projde, když závadný obsah na svém blogu nechá i nadále. Nic tedy neodstraní a odešle formulář ke kontrole.
Redaktor dostane upozornění na nový report k posouzení.
Report si otevře a vidí, že majitel blogu hlásí odstranění závadného obsahu. Blog tedy zkontroluje a zjistí, že závadný obsah je na blogu stále přítomen.
Redaktor je tedy nucen přitvrdit, a rozhodne se blog zakázat. Autor dotčeného blogu i reportér obdrží e-mail o tom, že jsme nápravu zhodnotili jako nedostatečnou a blog byl znepřístupněn. Takový blog navíc není exportován do vyhledávače a je vyloučen i z žebříčků na hlavní stránce Blog.cz. Pokud by se autor dotčeného blogu na tomto místě odmlčel, jeho blog by zůstal znepřístupněn trvale, a práce redaktora s tímto reportem by byla u konce.
Znepřístupněný blog může redaktor stále vidět, protože má superuživatelská práva. To je velmi důležité proto, aby mohl zkontrolovat provedení nápravy na znepřístupněném blogu. Autor dotčeného blogu to samozřejmě netuší a myslí si, že jeho blog nikdo vidět nemůže.
To je ale pravda je částečně. Kdokoli, kdo si otevře znepřístupněný blog, se dostane na tuto stránku obsahující informace o tom, že blog porušuje podmínky a byl znepřístupněn. Redaktor má ale takový blog stále přístupný.
Majitel znepřístupněného blogu se nyní konečně rozhodne zjednat nápravu a smaže se svého blogu závadný obsah. Následně vyplní kontaktní formulář a čeká, až si jeho odpověď přečte redaktor.
Redaktor vidí nový report určený k posouzení, přečte si tedy zprávu autora blogu a následně blog zkontroluje.
Redaktor ověřil, že závadný obsah byl tentokrát z blogu skutečně odstraněn, a blog může být tedy opět zpřístupněn. Z nabídky akcí zvolí „Uzavřít jako vyřešené„. Tato akce obnoví veřejný status blogu, vrátí ho do žebříčků, a odešle e-maily majiteli dotčeného blogu a oznamovateli. Všimněte si e-mailu, který dostane reportér. Je v něm upozorněn na to, aby dotyčný blog pro jistotu zkontroloval, a pokud by se problém opakoval, pak ho znovu nahlásil.
Nahlášený blog je opět přístupný jako na začátku a jeho autor může dál vesele blogovat. Tentokrát ale poučen negativní zkušeností ze zablokováním svého blogu, která by ho měla i do budoucna motivovat k tomu, aby na svém blogu podmínky dodržoval. Jak již víte, jednou nahlášený blog má záznam ve své reportovací historii, a pokud je nahlášen opakovaně, pak se postupuje přísněji. Stejně jako v reálném světě, kde se s recidivisty nikdo nemazlí, protože komu není rady…
Závěrem několik poznámek:
  • Blog.cz nekontroluje uživatelské blogy a nikdy to nedělal. Reagujeme pouze na přijaté reporty.
  • Ilustrační obrázky použité v tomto článku obsahují zdůvodnění pro autora nahlášeného blogu, které by bylo v reálu nedostatečné („Odstraňte ze svého blogu závadný obsah„). Každý report je posuzován individuálně a autor nahlášeného blogu obdrží detailní vysvětlení, co přesně má udělat, aby zjednal nápravu.
  • Reporty je možné posílat 24 hodin denně 365 dní v roce. Nově přijatý report je zpracován následující pracovní den, tzn. odešlete-li svůj report v pátek, o víkendu, o svátcích, apod., pak čekejte informační e-mail o průběhu reportu nejdříve v první pracovní den. To platí i pro zprávy o zjednané nápravě od autorů nahlášených blogů.
  • Vícenásobné reporty pro stejný prohřešek na jeden a ten samý blog podané různými lidmi ve stejný čas jsou zamítnuty, a řeší se pouze report podaný jako první.
  • Blog.cz má vypracovaná detailní pravidla, jak postupovat v tom kterém případě, kterými se řídí vývoj každého reportu. Jsou to standardizované postupy, které jednoznačně rozhodují o tom, kdy stačí blog jenom vyřadit z žebříčků, nebo kdy je nutné ho ihned zrušit, atd.
  • Každý den přijmeme kolem 5-20 nových reportů.
Své případné dotazy k tématu můžete psát do komentářů.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: