„Obíhání“ jako hlavní motor návštěvnosti?

Cílem tohoto článku je zjistit, jakým způsobem uživatelé sledují nové články na tomto blogu, a potažmo na všech svých oblíbených blozích. Je tzv. „obíhání“ tím „zázračným“ faktem stojícím za vysokou návštěvností Blog.cz?

Nejprve čísla. Náš blog zaznamenává největší část návštěvnosti z odkazujících stránek. Konkrétně je to více než 50% všech návštěv. Kolega si kdysi tuto anomálii vysvětloval tak, že za to mohly naše soutěže. Hodně soutěžících uživatelů na svém blogu pro sebe shánělo hlasy v anketě ve finále našich soutěží, a odkazovali na náš blog, čímž nám přiváděli nemalou návštěvnost.
Jenže soutěže skončily, a na náš blog stále přichází přibližně 53% návštěvníků z odkazujících stránek. Podle údajů v žebříčcích je Srdce blogu s 28 708 odkazy druhým nejodkazovanějším blogem na Blog.cz vůbec, a 176 blogů má naši adresu vyplněnou v oblíbených stránkách, což z tohoto blogu činí třetí nejoblíbenější blog na Blog.cz vůbec. Jakto?
Našich soutěží se zúčastnily celkem maximálně tisíce uživatelů, a do finále s anketou se jich mohlo dostat maximálně pár set. Takže kde se vzalo na uživatelských blozích 28 tisíc odkazů na náš blog, které sem přivádí nadpoloviční část návštěvníků? A co těch 176 reálných uživatelů, kteří vyplnili Srdce blogu mezi své oblíbené stránky, nemluvě o desítkách dalších, kteří mají na svém blogu naši klikací ikonku a kteří jsou statisticky nezjistitelní?
Pojďme dál. Zcela zásadní vlastností blogu je to, že ho čtenáři sledují přes RSS. Jenže jak se ukázalo v jedné z našich anket, uživatelé Blog.cz tuto funkci neznají, nebo ji nechtějí používat. Anketní otázka zněla: „Využíváte RSS ke sledování oblíbených blogů?“ 40% hlasujících slyšelo o RSS vůbec poprvé, dalších 40% hlasujících v anketě vyjádřilo názor, že RSS znají, ale nepoužívají, a pouhých 16% (!) hlasujících RSS zná a používá. Člověk navyklý dění v blogosféře zde téměř musí vyskočit ze židle a ihned se zeptat: „To by mě zajímalo, jak těch 80% lidí sleduje své oblíbené blogy? To na se na ně chodí každý den dívat, jestli tam nevyšel nový článek?“ Naše zkušenosti ukazují, že tomu tak nejspíš skutečně bude. Všichni, kteří jste někdy slyšeli o „obíhání SB„, jistě tušíte, co mám na mysli.
Jednou jsme si proto řekli: „Dobrá, uživatelé nepoužívají RSS, udělejme pro ně funkci, která je na nové články upozorní e-mailem.„. Funkce odběr novinek byla uživatelům představena v září 2009. V polovině října 2009 jsme si udělali soukromou analýzu dat z databáze, a zjistili jsme velmi překvapující čísla.
Funkci odběr novinek si na svůj blog přidalo 13 338 uživatelů. To vypadalo, jako že se funkce uživatelům líbí a oslovila je. Jak se ale ukázalo dále, odběr novinek už tolik neoslovil ty, pro které byla tato funkce primárně určena – samotné čtenáře. Blog s největším počtem odběratelů novinek na celém Blog.cz měl pouhých 36 (!) čtenářů, kteří se přihlásili k odběru novinek. Náš blog byl hned druhý s 33 odběrateli, poté to rychle klesalo a následovalo už jen pár blogů, které měli měli 2 až 20 odběrateli. Prvních 50 nejodebíranějších blogů na celém Blog.cz mělo 2-36 odběratelů, zbytek, tedy 13 288 zbývajících blogů, mělo 2 a méně odběratelů.
Jak to tak vypadá, ani odběr novinek není tím hlavním způsobem, který čtenáři používají ke sledování oblíbených blogů. Skoro se i zdá, že odběr novinek je něco jako hvězdičkové hodnocení článků a některé další funkce – na svém blogu to má skoro každý, ale současně to skoro nikdo nepoužívá.
Specialitou našeho blogu je to, že se o nových článcích na něm můžete dozvědět z více míst, viz anketa. Cílem je zjistit, který z uvedených způsobů je pro vás dominantní, z čehož se pak možná dá i usoudit, jak sledujete i další blogy.
Potvrdí se domněnka, že je vysoká návštěvnost Blog.cz způsobena právě tím, že uživatelé nepoužívají RSS, ale „ručně obíhají“ své oblíbené blogy, a tak roztáčejí „kolečka návštěvnosti“?

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: