Hodnocení článků – nevyužitá funkce?

Dubnová anketa zjišťuje názor uživatelů na možnost hodnotit články hvězdičkami.

Hodnocení článků je funkce, která je na Blog.cz už pár měsíců, je tedy zajímavé vysledovat, jak uživatelé tuto funkci přijali a jakým způsobem s ní pracují. A to je právě otázka, kterou zjišťuje dubnová anketa.
S hodnocením článků jsou totiž spjaty dvě zvláštnosti:
1) žebříček nejlépe hodnocených článků a blogů
– nahlédne-li zájemce do obou žebříčků, může být mírně překvapen. Osobně bych například intuitivně očekával, že se budou v obou žebříčcích objevovat na prvních místech blogy autorů, kteří se zaměřují především na publikování vlastních autorských textů, ať to jsou autoři deníčků, komentářů, úvah, vlastní literární tvorby apod. Tento předpoklad je ale chybný.
Nejvyšší hodnocení totiž naopak vykazují ve výrazně zvýšené míře fanouškovské blogy věnované různým hudebníkům, celebritám a módním fenoménům. Lze se tedy domnívat, že se kolem těchto blogů sdružuje početná fanouškovská základna, která maximálním hodnocením článků (5 hvězdiček) nehodnotí kvalitu článku, ale vyjadřuje jím sympatii k obsahu, který je pro ně nějakým způsobem zajímavý. Každý takový blog je tak malým světem sám pro sebe, za kterým stojí autor mající pozitivní zpětnou vazbu od svých čtenářů ve formě vysokého hodnocení článků.
A stejně jako lze hodnocením článku vyjádřit sympatii k jeho obsahu, funguje tento princip zřejmě i opačně. Vycházím ze zkušenosti tohoto blogu – nedávný článek představující změny tohoto blogu si vysloužil relativně nízké hodnocení, pravděpodobně kvůli negativnímu ohlasu, který způsobil, než kvůli způsobu, jakým byl napsán.
Hodnocení článků zde tedy působí spíše jako indikátor popularity blogera, než objektivní hodnocení toho, jak je samotný článek napsán.
2) nízký počet hlasujících
– všichni uživatelé Blog.cz mají v administraci přehled o jedinečných návštěvnících, doplněný informacemi na titulní stránce o nejčtenějších článcích za předchozí den. Opět vycházím hlavně ze zkušenosti tohoto blogu – čísla o návštěvnosti jsou několikanásobně vyšší než počet hlasujících v hodnocení článku. O čem to svědčí?
Pro tento nesoulad mě napadají dvě vysvětlení, která se nevylučují, ale spíše doplňují:
  • čtenář je obecně líný – většina uživatelů Blog.cz zná frustraci z toho, když nenacházejí u svých článků tolik komentářů, kolik by si představovali (a mnozí začínající blogeři kvůli tomu s tvorbou blogu zcela přestanou, protože je nízká vazba od čtenářů rychle odradí); ze stejného důvodu, ze kterého většina čtenářů nenapíše nikdy komentář, ani nikdy neklikne na hodnocení článku
  • čísla o nejčtenějších článcích udávají pouze to, kolik uživatelů si příslušný článek otevřelo, ale už ne, kolik z nich si ho skutečně přečetlo – domnívám se proto, že velká řada čtenářů si v momentě, kdy se dozví o novém článku na svém oblíbeném blogu, článek pouze otevře, tzv. prolítne očima, a pokud je nezaujme, ani ho nečtou a nehodnotí. Nízký počet hodnotitelů článku by tak mohl ukazovat reálné číslo aktivních čtenářů, kteří si článek skutečně přečetli od začátku do konce a v závěru i ohodnotili (a to ještě pod vlivem zmíněným o kus výše, tedy dle sympatií k autorovi, než s ohledem ke skutečné kvalitě článku). Pokud je i tento předpoklad správný, pak by to znamenalo, že minimálně články na tomto blogu čte od začátku do konce velmi malé množství čtenářů, řádově desítky (v kontrastu s denní návštěvnosti cca. 1000 jedinečných návštěvníků)
S druhým bodem souvisí skutečnost, které si je málo uživatelů vědomo: číselná návštěvnost, kterou vám zobrazuje např. TOPlist, je ve skutečnosti mnohem nižší, než se zdá. K získaným číslům je totiž třeba přistupovat realisticky a uvědomit si, že v návštěvách jsou započítány i moje vlastní návštěvy mého blogu, opakované návštěvy stejných návštěvníků, a návštěvníci, kteří blog okamžitě po otevření opustí (tzv. bounce rate – jeho hodnotu pro svůj blog si můžete zjistit např. ve službě Google Analytics). Je-li hodnota bounce rate vysoká, pak je to pro autora stránky signál, že je např. jeho stránka špatně přehledná, apod.
Anketní otázka tedy zní: Jaký je váš postoj k hodnocení článků? Hlasujte v anketě, a využijte i prostor v komentářích pro sdělení vlastního názoru. Za všechny ohlasy předem děkuji.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: