Co je to SEO a k čemu je to dobré

5202c55b7c_54569688_o2
     Autor: yasmin.blog.cz

Pokračování z minula a závěr miniseriálu s radami pro začínající blogery.

Předpokládejme, že jste si nedávno založili na Blog.cz nový blog. Už jsme si vysvětlili, jak se můžete spřátelit s jinými blogery, a jak se na sebe odkazovat pomocí klikací ikonky. Nyní je na řadě podívat se na to, jak maximálně zvýšit šanci, že se na váš blog někdo dostane z vyhledávačů.
Existují 3 způsoby, kterými se někdo může dostat na váš blog:
1) Přímým zadáním adresy – např. ze záložek v prohlížeči. To zde zmiňujeme jen pro pořádek, protože tento způsob přirozeně nijak neovlivníte.
2) Přes odkaz na jiné stránce – např. přes odkaz v oblíbených stránkách na jiném blogu. Zde již můžete udělat to, že se budete rádi spřátelovat s jinými blogy. Čím více odkazů, tím lépe.
3) Z výsledků vyhledávání – tato poslední možnost nás teď bude zajímat nejvíc.
U každého blogu se to liší, ale vždy platí, že nezanedbatelná část návštěvníků na blog přichází právě přes odkaz ve výsledcích hledání nějakého dotazu ve vyhledávačích. Např. u našeho blogu je to přibližně 15% návštěvníků, jak můžete vidět na tomto grafu:
snímek obrazovky
(TIP: Chcete mít taky přehled o tom, odkud na váš blog chodí vaši čtenáři? Zaregistrujte si blog u Google Analytics pomocí našeho návodu.)
To při naší průměrné denní návštěvnosti 1000 návštěv znamená kolem 150 lidí za den, kteří něco hledali ve vyhledávačích, a dostali se na náš blog. To je relativně málo, protože na náš blog odkazuje hodně jiných blogů a většina návštěvníků se k nám tak nedostane z vyhledávačů, ale přes odkaz na jiném blogu (aktuálně jsme druhý nejodkazovanější blog na Blog.cz). U vašeho blogu bude procento návštěvníků přišlých z vyhledávačů pravděpodobně o dost vyšší.
Pojďme si ukázat, jak vyhledávačům pomoci, aby na váš blog přivedly co nejvíce nových lidí. Tomuto tématu se věnuje celý jeden obor zvaný SEO (z angl. Search Engine Optimization, optimalizace pro vyhledávače). Cílem SEO je maximálně zvýšit šance na to, aby se vaše stránka objevila v prvních výsledcích vyhledávání, na které kliká nejvíce lidí. Více o SEO najdete např. na české Wikipedii.
Praktické zásady SEO pro váš blog:
 • Budete-li svůj blog věnovat jednomu tématu, je mnohem vyšší šance, že se na něj dostanou stejně naladění čtenáři, kteří si k tomuto tématu něco hledají.
 • Ke vkládaným obrázkům důsledně pište popisky, a nezapomeňte psát k ukládaným obrázkům i jména – vyhledávače rozumí textům, obrázky pro ně naopak moc zajímavé nejsou.
 • Pište pokud možno pravidelně – rozhodně neplatí, že čím více článků zveřejníte, tím lépe si budete vést ve výsledcích vyhledávačů, rozhodující je spíše kvalita. Jak vyhledávač pozná kvalitní článek? Třeba tak, že na něj odkazuje několik dalších blogerů.
 • Velmi důležitý je titulek článku – napište do něj nejdůležitější shrnutí článku, které bude obsahovat nejlépe nějaké klíčové slovo, kterého se článek týká, a které si bude nejspíš někdo hledat ve vyhledávačích. Velmi užitečné je rovněž používat dělení textu do odstavců a používání tučného písma a kurzívy pro zvýraznění toho podstatného.
 • Obecně není dobré pozastavovat blog a mazat články. V obou případech platí, že buď riskujete, že vyhledávač bude váš blog považovat za neaktivní (při pozastavení), nebo že se k vám člověk, který k vám přišel z vyhledávače a našel smazaný článek, už nikdy nevrátí. Vyhledávače mají rádi staré zaběhlé blogy, je proto dobré vydržet stále na stejné adrese, i když vás tak stará po čase třeba omrzí. Nezapomeňte, že s novým blogem musíte zase začít úplně od nuly, a to nejenom co se týče jeho významu pro vyhledávače.
 • Čím více odkazů na váš blog bude mířit, tím větší důležitost mu přidělí vyhledávač a tedy tím lépe se umístíte na stránce výsledku vyhledávání. Počítají se odkazy externí (tedy ty z jiných webů), tak odkazy interní. To nejlepší, co pro svůj blog můžete udělat je, že šikovně provážete odkazy na všechny stránky na svém blogu. S tím vám na Blog.cz pomáháme tak, že vám standardně nabízíme položky menu jako Rubriky, Archiv a Aktuální články, které se postarají o tématické i časové provázání všech článků. Také seznam posledních článků pod každým článkem pomůže.
 • Některé odkazy se počítají více, než jiné. Pokud na váš blog odkáže hodně populární stránka, přivede vám více popularity, než když vás odkáže neznámý web. Zúčastňujte se tedy soutěží na našem blogu, protože komu se podaří umístění odkazu na titulní stránku Blog.cz, ten má popularitu zajištěnou – jak u návštěvníků, tak u vyhledávačů.
 • Odkazy z tématicky spřízněného webu jsou opět důležitější, než když na blog o hudbě získáte odkaz z webu o autech. Pokud chcete získávat odkazy od spřátelených blogů, hledejte je například s pomocí žebříčku Oblíbené koníčky, a najděte tak blogery s podobnými koníčky jako máte vy.
 • Bude-li odkaz na váš blog umístěn na stránce mezi mnoha dalšími odkazy jinam, bude mít tento odkaz mnohem menší váhu, než kdyby byl na té stránce jediný. Z tohoto důvodu je například uvádění odkazu do komentářů mezi desítky dalších odkazů méně užitečné, než například odkaz od spřáteleného blogu.
 • Snažte se odkazy na svůj blog rozptýlit na různé weby. Na Blog.cz můžete využít položky do menu Oblíbené stránky a přidávání spřátelených blogů. Komentáře pod články jiných blogerů samy o sobě nestačí, ale jsou lepší než nic. Máte-li vy, nebo vaši přátelé osobní stránky někde jinde, odkažte z nich na svůj blog. Registrujte svůj blog do katalogů s otevřenou registrací. Zařiďte si statistiky u TOPlistu, nebo u NaVrcholu – oba statistické servery mají na svých stránkách katalog všech zaregistrovaných stránek, který je často navštěvován vyhledávači.
Není zde bohužel možné vysvětlit všechno, co by zde bylo dobré říci. Těm zvídavějším z vás bychom proto rádi doporučili první českou knihu na toto téma, jejímž autorem Ing. Radim Smička. Ten svou knihu Optimalizace pro vyhledávače – SEO uvolnil ke stažení zdarma v elektronické podobě, čili pokud máte chuť, můžete se zde dozvědět víc.
P.S. Pokud jste ještě nevyplnili sociologický dotazník na téma blogování, pak máte poslední šanci. Dotazník najdete na této stránce: terapie.cz.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: