Rozhovor s Chiquitkou a Marťasem

evzik.blog.cz
V září jsme se v souvislosti s naším seriálem Blogeři radí, kde se věnujeme především propagaci blogů, rozhodli vyzpovídat dva úspěšné blogery. Kluk a holka, oběma je 17 let a zdánlivě se ničím se neliší od svých vrtevníků. Až na jeden rozdíl – oba mají úspěšné blogy, jejichž celková návštěvnost se nedávno přehoupla přes číslo 300 000 návštěvníků. Možná nám prozradí, jak to dělají. 🙂

Chiquitka, autorka blogu chiquitka.blog.cz
chiquitka.blog.cz
Marťas, autor blogu martasdusek.blog.cz
martasdusek.blog.cz
 • Speciální otázka pro Chiquitku: Do zářijového rozhovoru jsme tě vybrali v souvislosti s naším aktuálním seriálem „Blogeři radí“, který se zabývá propagací blogů, jako příklad úspěšného blogera. Prozradíš tajemství tvé vysoké návštěvnosti?
Ch.: Kdybych ho znala…xD Opravdu netuším. Možná za tím stojí tři roky psaní článků, možná jsem prostě měla štěstí…Tzv. úspěšným bloggerem se člověk sám od sebe nestane, jsou za tím především lidé, kteří navštěvují jeho blog a tím ho podporují.Takže rada: psát, psát, psát a ono to pak jednou přijde.xD A když ne zrovna davy lidí – není vlastně občas lepší psát jen pro okruhu stejně naladěných lidí?;)
 • Speciální otázka pro Marťase: Do zářijového rozhovoru jsme tě vybrali v souvislosti s naším aktuálním seriálem „Blogeři radí, který se zabývá propagací blogů,“ jako příklad úspěšného blogera. Prozradíš tajemství tvé vysoké návštěvnosti?
M.: Popravdě žádné tajemství nemám. Mám tak vysokou návštěvnost, protože můj blog si nejspíše oblíbilo tolik lidí. A noví návštěvníci stále chodí. Jen podotknu, jak si mnozí myslí, že já žádné navyšovače návštěvnosti nepoužívám.
 • Jaké je tvé jméno nebo přezdívka?
Ch.: V internetovém světě je mojí přezdívkou Chiquitka, zkráceně Chiq. Ve skutečném životě mi tak ale nikdo (naštěstí) neříká. Jmenuju se Charlota.:)
M.: Martin Dušek, přezdívku mám Marťas.
 • O čem je tvůj blog?
Ch.: Deníkové zápisy o tom, co dělám, jak se mám, kde jsem byla, co jsem jedla a pila, co kdo řekl, jaké co bylo, co si myslím a proč si to myslím + nějaké fotografie, které fotím. 🙂
M.: Můj blog je skoro o všem. Píši si občas i deník, ale hlavně se starám o to, aby moje články byly zábavné pro návštěvníky. Proto mám také název blogu SPRÁVNÁ ZÁBAVA.
 • Kolik máš roků?
Ch.: V říjnu mi bude 17.
M.: 17 let 🙂
 • Odkud jsi?
Ch.: Z tak akorát velkého (malého?) města na Moravě blízko Brna – Vyškov.
M.: Z Kladna, které se nachází nedaleko Prahy.
 • Jak dlouho už bloguješ?
Ch.: Brzy to budou tři roky. Jednou jsem si řekla, že budu blogovat celý život, abych pak měla na stáří co číst.;)
M.: Teď v listopadu to bude 2 roky, co jsem založil svůj blog.
 • Kolik hodin týdně v průměru strávíš psaním blogu?
Ch.: O prázdninách více, během školního roku méně. V průměru mi jeden středně dlouhý článek zabere hodinu. Dejme tomu denně. Náměty na článek mě většinou napadají přes den, takže večer pak akorát sednu a datluju.
M.: Kdybych to měl počítat, vyšlo by mi veliké číslo. Ale zkusím se alepsoň přiblížit. Cca 50 hodin.
 • Neuvažoval/a jsi, že by ses na psaní blogu někdy vykašlal/a?
Ch.: Hmm… vlastně ani ne. Tedy ano. Jednu dobu byl blog pozastaven z důvodu, že jsem neměla doma internet. Asi nikdy bych ale neskončila tak razantním způsobem, že bych prostě blog smazala. Mám k němu jistou citovou vazbu. xD Je to jako deníček, takže teď se třeba můžu podívat a budu vědět, že 10. září před dvěma roky jsem byla na seznamovacím týdnu primánu a ve stejném datu před rokem jsem zjistila, že ve Španělsku se vlastně o lamách moc nebaví. A jestliže dnes napíšu článek, zřejmě něm bude uvedeno, že ve stejném datu, ale v roce 2008 jsem dělala rozhovor na Blog.cz. 🙂
Jestli jednou skončím (což nejspíše ano), blog si předtím zřejmě někam zkopíruju a uložím. Mít téměř podrobně zaznamenaný den po dni tři roky života – to nemá každý.;)
M.: Ne, v žádném případě !
 • Je pro tebe návštěvnost důležitá?
Ch: Ano i ne. Když k vám chodí lidé a čtou si co píšete – to vás nakopne. Víte, že to neděláte zbytečně a dokonce se to i někomu líbí. Teď už snad můžu říct, že mám nějakou základnu čtenářů, kteří se ke mě (doufám že rádi :)) vrací. Nejde mi ale o čísla – spíše jsem ráda, když se někoho článek zaujme a třeba zanechá komentář.:)
M.: Přiznám se, že ano. Protože kdyby mi na blog nikdo nechodil, k čemu by to blogaření bylo – k ničemu.
 • Co si myslíš o kopírování na blozích?
Ch.: Když někdo dokáže jen kopírovat a sám nic nevymyslí, neměl by si zakládat blog.
M.: Na dnešním internetu je to normální věc, i já sem tam okopíruji nějaký článek. Důležitý je však uvést zdroj !
 • Kdo o tvém blogu všechno ví (kamarádi, známí, přátelé, rodiče…. )?
Ch.: Když jsem začínala, chodili ke mně na blog především spolužáci a kamarádi. V té době jsme měli totiž každý svůj blog. 🙂 Rodiče o mém blogu samozřejmě vědí, dokonce i široké přibuzenstvo. To značně omezuje možnost napsat na blog ÚPLNĚ všechno, protože… Přiznejme si, je spousta věcí, které rodiče nesmí a ani o nás dětech, radši vědět nechtějí.;)
M.: O mém blogu ví půlka mojí třídy a z rodiny je to máma, teta a děda.
 • Kterých je tvých pět oblíbených blogů?
Ch.: Ajtakrajta, těžká otázka. Samozřejmě mezi mé oblíbené patří všechny blogy, které mám v odstavci „Čtu“. A vy chcete JEN pět? Dobrá… Ráda čtu Hynka (dorablee.blog.cz), protože je (bohužel) jeden z mála dobrých klučičích bloggerů tady. Pak se mi líbí u KaT (kat.blog.cz) a Nikoleny (nikolena.blog.cz). Evikju (evikju.blog.cz) čtu kvůli jejím vtipným článkům a nesmím zapomenout na blog svoji kámošky Barush (retoska.blog.cz).
 • Co se ti líbí nebo nelíbí na blozích ostatních?
Ch.: Líbí se mi originalita, vlastní nápady, čtivé články. Obdivuju lidi, kteří jsou na blogu 100% upřímní a blogy s dokonalým designem. Nelíbí se mi, když někdo neumí psát pravopisně správně. Jasně, malé chyby se stávají každému, ale když někde vidím „tuška“ „samozdřejmě“ nebo „byli zme na praxy“, divím se autorovi, že s tímhle vůbec vyleze na veřejnost. O komolení CzeŠtiiinY nemluvě. Když nemůžu článek souvisle přečíst bez luštění, nemám důvod číst ho. Také přeplácané blogy s obsahem zkopírovaným kdoví odkud – ne, děkuji.:)
M.: Přeplácené designy a články o celebritách se mi nelíbí. Naopak se mi líbí třeba blogy o grafice.
 • Propaguješ nějakým způsobem svůj blog? Prozradíš jak?
Ch.: Občas napíšu někam komentář, ale bohužel jsem hrozně líná. A představa, že bych někde spamovala „Máš pěQnej blogíís, jukni ke mně!“ je pro mě docela tristní. xD
M.: Ne, už dlouho (více jak rok) blog nepropaguji, jen v nastavení svého blogu, pomocí vaší propagace.
 • Co myslíš, že by mohl zlepšit tvůj kolega z rozhovoru na svém blogu?
Ch.: Myslím, že u Marťase je vše v naprostém pořádku.:) Jeho blog má profesionální design a je orientovaný na všechno možné, ale přitom je veden velmi poctivě. Je vidět, že tento mladý muž je všestranný a má široký rozhled. 🙂
M.: Celkem nic, mě se líbí blog tak jak ho má. Je přehledný, autorka píše nádherné články, prostě deník jak má být. Vynikající příklad pro budoucí bloggery, jak blog má vypadat v podobě deníku.
 • Sedíš víc za počítačem nebo před televizí?
Ch.: Jelikož nám jde v televizi jen Nova, jsem spíše u pc.V televizi koukám jen na Dr.House, protož má sexy nadabovaný hlas a blankytně modré oči. Vrrr.
M.: Zaručeně vede počítač, na televizi jen někdy a to ve večerních hodinách.
 • Co posloucháš za hudbu?
Ch.: Rock, punkrock, indie rock, reggae – vlastně cokoliv, co sedne mému uchu jako hrnec na pr… zadek. Musím tady udělat reklamu mé oblíbené skupině The Kooks, zpěvačce Regině Spektor, světoznámým Gorillaz a Sum 41 (poslední dvě jmenované kapely sice reklamu nepotřebují, ale což;)). Moje srdcové záležitosti.:)
M.: Všechno možné, kromě klasiky. Vždy si najdu nějaký žánr nové písničky, která právě trhá hitparády.
 • Jaký film se ti naposled líbil?
Ch.: Hmm. Ta moje paměť. Poslední, co jsem viděla byl film Kokain s Johnnym Deppem a ten se mi hodně líbil. Pak mezi mé oblíbené patří seriál Futurama. V nejbližší době se chystám na Máj a Bathory.
M.: Myslím že to byl film Den poté, já katastrofální filmy prostě miluju.
 • Jaké je tvá oblíbená knížka?
Ch.: Ráda čtu cokoliv od R. Fulghuma a E. Colfera. Miluju Stopařova průvodce galaxií (D. Adams). Teď jsem dočetla O kráse od Z. Smithové a brzo se už konečně budu muset pustit do 30 povinných knih k maturitě.
M.: Žádná, protože já nemám rád čtení. Jedinou knížku co jsem kdy přečetl byl Harry Potter 😀
 • Co nejčastěji děláš, když zrovna nebloguješ?
Ch.: Chodím do dramaťáku, do výtvarky, do školy… Občas nějaká akce, koncert, čajovna s kamarády. Nebo s Panem Emanem (vodní dýmka) chodíme na procházky. xD Hodně často a ráda spím, zewlím, piju čaje, melu blbosti, hraju basketbal, jsem se svým přítelem, hraju si v Photoshopu, fotím, myju si vlasy, poslouchám hudbu a hraju si s kočkou. Toť seznam mých nejčastějších činností.:)
M.: Chodím s kamarády ven, na bowling, do baru či hospody. A nebo si dělám radost pro sebe v podobě nakupování oblečení.

Děkujeme za rozhovor.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: