Jak se vejít do limitu 400 kB vyhrazenému pro obrázky

hierbezuela.blog.cz
Naši uživatelé se nás občas ptají, jak mají nahrát do blogu obrázek většího datového objemu. Pokud si s tím také nevíte rady, pak právě pro vás je určený následující článek, který napsal jeden z našich uživatelů.

Každý obrázek (a soubor) zabírá určitou paměť v kB. Na Blog.cz lze nahrávat obrázky do 400 kB (kvůli tomu, aby někdo nenahrával příliš velké obrázky a nezatěžoval server). Někdy se ale stává, že obrázek zabírá více než 400 kB. V takovém případě je výhodné obrázek zkomprimovat. To se vyplatí, pokud chcete, aby se váš blog návštěvníkům načítal rychleji, nebo aby vám obrázky v počítači zabíraly méně místa.
Komprimace
Komprimace je proces,ve kterém se soubory upraví tak, aby zabíraly méně místa a přitom příliš neztrácely kvalitu. To se dělá např. zmenšením rozlišení, použitím méně barev (velice podobné barvy splynou) a úsporným kódováním obrázku (samozřejmě ne ručně).
Celý proces vysvětlím na programu pro práci s grafikou PhotoFiltre 6.3. (i když to umí i většina podobných programů), který si můžete zdarma stáhnout z oficiálních stránek www.photofiltre.com.
Otevřete si PhotoFiltre, klikněte na Soubor –> Otevřít a najděte si ve svém počítači obrázek, který chcete komprimovat. Najděte Nástroje –> Předvolby –> Komprese a vyberte Dotázat se uživatele. Potom obrázek pojmenujte a uložte (Soubor –> Uložit jako) ve formátu JPEG. Mělo by vám vyskočit okno, kde můžete zvolit úroveň komprese 10 (obrázek bude hodně nekvalitní, ale zato datově malý) až 100 (obrázek zůstane tak kvalitní, jak byl). Ideální jsou čísla kolem 60. Když kliknete na tlačítko Náhled, zobrazí se vám, kolik bude obrázek zabírat místa při aktuální úrovni komprese. Pak klepněte na Ok a obrázek se uloží zkomprimovaný.
V jiných programech se to dělá podobně. Otevřete si v nich obrázek, zkomprimujete ho a uložíte. Jsou i takové, ve kterých kliknete na tlačítko Procházet, najdete v počítači obrázek, nastavíte, do jaké míry se má zkomprimovat a klepnete na Komprimovat.
Formáty obrázků
Každý obrázek je v nějakém formátu, který zpravidla poznáme podle jeho přípony. Použití každého formátu má své výhody a nevýhody. Na Blog.cz lze nahrávat obrázky ve formátu GIF (na malovanou grafiku, zvládá průhlednost a může být animovaný), JPEG (na fotografie) a PNG (také na malovanou grafiku, umí průhlednost alfa kanálem). Blog.cz naopak nepodporuje formáty jako BMP nebo TIFF, které jsou pro web nevhodné. Pokud máte obrázek, který není v jednom z podporovaných formátů, potřebujete jeho formát změnit. Tomu se říká konverze. Tu v PhotoFiltre provedete pomocí rozhraní na Nástroje –> Automatizace/dávky nebo obrázku přímo přepíšete požadovanou příponu.
Autor o sobě: „Nechci uvádět svoje jméno (ale můžu říct,že jsem Martin), věk (můžu jenom říct, že nejsem 12tiletý Tokijáč) ani fotku. Mám rád webdesign, SEO a tvorbu blogů, z hudby metal a kdybyste mě nutili,abych hrál počítačové hry, tak bych hrál strategie.
Aktualizace – Limit 400 kB byl zrušen a nyní lze do blogu nahrávat obrázky velké až 10 MB. Celkový limit na fotky v blogu je nyní 5 GB.

Publikoval Jakuta

Četla jsem, že žena dva roky po nástupu na rodičovskou, prožívá nejhlubší pád svého sebevědomí. Určitě to byl moudrý článek. O tom, co sebevědomí udělá během dalších přibývajících roků bez sociální masáže v zaměstnání, nepsali. Každopádně jsem se nestala nejlepší matkou na světě (ano, to jsem v plánu měla), zjistila jsem, že vařit-prát-oblékat-žít ekologicky nejde (to jsem aspoň zkoušela), nenaučila jsem se nový jazyk (to možná ještě zkusím), ani nazaložila firmu, nedodělala doktorát ani nezískala nový titul, nepohnula lokální ani světovou politikou, nezačala chovat včely... Zkrátka, že není nic, čím bych se tu blyštěla a jiskřil Jediné, co trénuji donekonečna je trpělivost, plánovací + slaďovací schopnosti a odvahu. Běhání a psaní blogu jsou dva úniky, které si držím chráněné jako výsostné vody jejího veličenstva. To je to, co mě spojuje s dobou bez dětí a co mi umožňuje vracet se pouze a jenom k sobě. Obé je zdrojem endorfinů. Kladný vliv běhu pociťuje zejména rodina - když se vrátí úplně jiná žena/máma. A když blogem potěším někoho z vás, bude to bezmezně těšit i mě. Jiné ambice nemám. Světlu vstříc!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: